Skala Apgar – co należy wiedzieć

Punkty przyznawane w skali Apgar to informacja dla lekarzy i rodziców dziecka o faktycznym stanie zdrowia noworodka.

Skala Apgar służy do określenia stanu noworodka tuż po narodzeniu. Stanowi przede wszystkim informację dla lekarza-neonatologa czy dziecku potrzebna jest pomoc. Zdrowie dziecka badane jest w kilku obszarach niezależnie, suma punktów daje faktyczny obraz sytuacji.

 

 

  • Znaczenie przyznawanych punktów w skali Apgar

W ostatniej fazie porodu na sali porodowej pojawia się neonatolog, którego zadaniem jest przebadanie noworodka. Matka często nie zauważa momentu, w którym oceniany jest stan zdrowia jej dziecka, ponieważ badanie to przeprowadza się od razu po porodzie, gdy kobieta rodzi łożysko. Istotne jest to, że punkty w skali Apgar przyznaje się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Wyznaczonych jest pięć czynności noworodka, które musi ocenić lekarz. Za każdy obszar dziecko może otrzymać 0, 1 lub 2 punkty. Maksymalnie może uzyskać 10 punktów w skali Apgar, co stanowi wynik idealny. To, że dziecko uzyskało 7-9 punktów nie oznacza, że nie jest zdrowe, alarmujący jest dopiero wynik 4-6 punktów – oznacza, że noworodek natychmiast potrzebuje pomocy. Gdy punktów jest mniej, oznacza to, że dziecko jest w ciężkim stanie i nie może samodzielnie oddychać.

 

  • Jakie informacje zawiera skala Apgar

Punkty w skali Apgar obejmują pięć funkcji życiowych noworodka: zdolność oddychania, pracę serca, napięcie mięśni, odruchy oraz zabarwienie skóry. Wszystkie one są tak samo istotne. Najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed nowonarodzonym dzieckiem jest samodzielne oddychanie. Gdy dziecko oddycha miarowo dostaje 2 punkty, gdy oddech jest nierówny lub płytki dostaje 1 punkt. Noworodek ni e dostaje punktów w sytuacji, gdy wymaga sztucznego oddychania. Serce dziecka powinno pracować miarowo, około dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka. Gdy neonatolog wyczuje tętno wyższe niż 100 uderzeń na minutę, dziecko otrzymuje 2 punkty, gdy uderzeń jest mniej – dostaje 1 punkt. Jeżeli tętno jest niewyczuwalne noworodek nie dostaje punktów w skali Apgar. Jeżeli lekarz stwierdza prawidłowe napięcie mięśni, przyznaje 2 punkty, gdy mięśnie stawiają zbyt mały opór – 1 punkt, 0 punktów dziecko dostaje w chwili, gdy mięśnie są całkowicie zwiotczałe. Kolejnym badanym obszarem jest zabarwienie ciała. Jeśli jest ono różowe bądź lekko czerwone, dziecko dostaje 2 punkty w skali Apgar, gdy kończyny są sine – 1 punkt, nie dostaje punktów wówczas, gdy całe jego ciało jest fioletowe. Jako ostatnie badane są odruchy u noworodka – jeśli reaguje na cewnik włożony do nosa kaszlem oznacza to, że odruchy są prawidłowe i otrzymuje wtedy 2 punkty w skali Apgar.