Skaza białkowa – co należy wiedzieć

Skaza białkowa to przypadłość, na którą zdecydowanie częściej cierpią dzieci niż osoby dorosłe, stosując odpowiednią dietę, można jednak prowadzić normalne życie.

Skaza białkowa to alergia pokarmowa, której najczęściej towarzyszy brak tolerancji mleka krowiego. Osoby ze skazą białkową mogą być dodatkowo uczulone na takie produkty jak jaja, cytrusy, mięso (wołowe bądź cielęce), ryby, a nawet orzechy. Najczęściej występuje ona u dzieci, których rodzice byli alergikami. Z alergią pokarmową można jednak normalnie żyć, skaza białkowa to nie wyrok, trzeba po prostu przestrzegać odpowiedniej diety i unikać spożywania produktów, których nasz organizm nie toleruje. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem alergia minie. Choć schorzenie to najczęściej dotyczy dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, to nie jest to jednak przypadłość typowo dziecięca, ze skazą białkową żyje także spory procent ludzi dorosłych. Pocieszający jest fakt, że w przypadku dziecka alergia bardzo często ustępuje, jeżeli jest ono pod kontrolą lekarza.

 

 

  • Przyczyny i objawy

Bezpośrednią przyczyną powstania tego schorzenia jest brak syntezy białka, nie jest ono rozbijane na aminokwasy, a organizm nie potrafi odpowiednio wykorzystać dostarczanego białka i staje się ono jedynie zbędnym produktem przemiany materii, co w konsekwencji prowadzi do poważniejszych zaburzeń w trawieniu. Czerwone krostki, które pojawiają się na twarzy szyi czy ramionach, które dodatkowo bardzo swędzą, przez co dziecko staje się niespokojne, mogą być typowymi objawami wystąpienia alergii. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który przepisze specjalne maści, które pozwolą wyeliminować problem (krostki powinny zniknąć po około dwóch dniach od stosowania leku).

 

  • Leczenie skazy białkowej

Skazy białkowej nie można po prostu wyleczyć, ale alergia zazwyczaj ustępuje sama, czasem jednak zdarza się, że nie mija, wówczas trzeba przestrzegać odpowiedniej diety. Jeżeli ta przypadłość dotknęła naszego maluszka, który jest karmiony piersią, wówczas również matka musi spożywać odpowiednie produkty, by nie zaszkodzić dziecku. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, oprócz produktów, których trzeba unikać, pozostaje cała gama smacznych artykułów spożywczych, które można spokojnie konsumować – kasza, ziemniaki, ryż, makarony, kalafior, brokuły, mięso drobiowe i królicze – to tylko niektóre produkty, które możemy spokojnie jeść. Spożywając owoce, należy unikać cytrusów, odpowiedniejsze będą na przykład jabłka. Zrezygnować musimy z jedzenia czosnku, cebuli, grochu, ogórków kiszonych i korniszonów, czekolady(niestety). Oczywiście niewskazane są wszystkie produkty pochodzenia mlecznego.