Składanie serwetek dla początkujących

Składanie serwetek bazuje na sztuce orgiami. Aby cieszyć się ładnie udekorowanym stołem wystarczą przydatne wskazówki i odrobina cierpliwości.

Metoda składania serwetek bezpośrednio nawiązuje do sztuki origami (sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, a rozwinięta w Japonii), która stała się ostatnio bardzo popularna w Europie. Pozwala ona na tworzenie przepięknych figur, poprzez wielokrotne składanie papieru. Krok po kroku możemy nadać naszej serwetce kształt, który będzie odpowiednio pasował do wydarzenia, a zarazem podkreślał wyjątkowe znaczenie chwili. Zajęcia tego może podjąć się każdy, wystarczy odrobina zaangażowania i cierpliwości.

 

  • Prosty, ale niezwykle elegancki wachlarz
    Korzystać możemy z serwetek zarówno materiałowych, jak i papierowych. Te pierwsze są jednak bardziej efektowne i eleganckie. Aby złożyć serwetkę w popularny wachlarz wystarczy złożyć serwetkę na pół. Następnie zaczynamy składać serwetkę od dolnego brzegu w regularne zakładki, około jedną z trzech części materiału(lub papieru) pozostawiamy gładką. Teraz możemy obrócić serwetkę, pozostawiając jej niepofałdowaną część z tyłu, zginamy nasze dzieło na pół, część niepofałdowaną zaginamy po przekątnych w dół (posłuży ona jako podpórka) i wachlarz gotowy. 
  • Kieszonka na sztućce i piramida gwarancją sukcesu przy stole
    Kolejnym sposobem na złożenie serwetki jest tak zwana "kieszonka". Serwetkę zaginamy w jednej trzeciej jej szerokości, odwracamy ją na drugą stronę, zaginając boki do środka (pamiętajmy, że powinny one zachodzić na siebie). Ponownie przewracamy serwetkę na drugą stronę; wystarczy wsunąć sztućce i gotowe. Kolejną bardzo łatwą metodą jest złożenie serwetki w piramidę. Rozłożoną serwetkę składamy na pół i otrzymujemy prostokąt, zaginamy górne rogi do środka, tak aby otrzymać trójkąt, tak złożoną serwetkę składamy na pół i układamy na stole. 
  • Jak zacząć?
    Na polskim rynku dostępnych jest wiele książek o tematyce origami i pokrewnymi, a więc znaleźć możemy książki, które krok po kroku opisują jak składać serwetki. Na początek możemy zacząć od prostych wzorów, z biegiem czasu i nabieraniem wprawy będziemy w stanie wykonywać trudniejsze, bardziej zaawansowane techniki. Pamiętajmy jednak o tym, że serwetki powinny być czyste, a te materiałowe zawsze uprasowane, aby pięknie i estetycznie prezentowały się na stole; kolor serwetek powinien być dostosowany do panujących okoliczności. Najważniejsze jest to, aby serwetki dopasować i skomponować z całością nakrycia, oraz aby współgrały one z uroczystością, podkreślając atmosferę. Odpowiednio składane serwetki mogą wspaniale udekorować uroczysty stół i nadać mu nadzwyczajny charakter.