Skurcze porodowe - kiedy jechać do szpitala?

Umiejętność odróżnienia regularnych skurczy porodowych od skurczy przepowiadających pomoże przyszłej mamie rozpoznać, kiedy powinna jechać do szpitala.

Kobiety zwykle bardzo martwią się o to, jak będzie przebiegał poród, czy na pewno zdążą do szpitala na czas i niepokoją się, gdy tylko odczują jakikolwiek ból brzucha. Uczucia te są jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ każda mama chce, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe i w godnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie skurcze, które może odczuwać kobieta w ciąży są skurczami porodowymi i sugerują, że należy jechać do szpitala. Proces, w trakcie którego dziecko przychodzi na świat może trwać nawet kilkanaście godzin i być zapowiadany przez bóle brzucha już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu.

Jeszcze nie teraz – skurcze przepowiadające
Skurcze przepowiadające mogą pojawić się już pod koniec drugiego trymestru ciąży. Sygnalizują one, że organizm przygotowuje się do porodu, a dziecko układa w macicy. Natężenie i rodzaj bólu przy skurczach przepowiadających może przypominać bóle menstruacyjne, bądź te, występujące w trakcie biegunki. Każda kobieta odczuwa je inaczej. Dolegliwości związane ze skurczami przepowiadającymi powinny ustąpić po kilku sekundach. Skurcze przepowiadające, w przeciwieństwie do skurczy porodowych, są nieregularne, mogą się pojawiać w odstępach kilkudniowych bądź kilkugodzinowych, jeśli termin porodu jest bliski. Jeżeli dolegliwości ustępują i natężenie bólu brzucha się nie nasila nie ma powodu, żeby jechać do szpitala.

Zbliża się poród – skurcze porodowe
Skurcze porodowe charakteryzują się regularnością występowania. Towarzyszy im przeważnie złe samopoczucie oraz ból krzyża, a nawet górnych partii ud. W początkowej fazie porodu można je pomylić ze skurczami przepowiadającymi, gdyż występują rzadko i nie są zbyt silne. Z czasem jednak ich częstotliwość oraz natężenie bólu wzrasta. Nie znaczy to jednak, że należy natychmiast jechać do szpitala. Ważne jest przede wszystkim zachowanie spokoju. Od pierwszych skurczy porodowych do przyjścia dziecka na świat zwykle upływa kilka, bądź kilkanaście godzin. Na salę porodową trafiają kobiety, u których skurcze występują częściej niż co dziesięć minut. Należy więc obserwować częstotliwość oraz nasilenie skurczy, a do szpitala udać się, gdy akcja porodowa jest już naprawdę blisko, czyli kiedy skurcze występują co piętnaście do dziesięciu minut. Jeśli bóle są odczuwane rzadziej, warto jeszcze zaczekać z wyjazdem do szpitala. Kobieta przecież lepiej będzie się czuła w domu niż w izbie przyjęć. Aby nieco złagodzić dolegliwości, związane ze skurczami porodowymi, można wziąć ciepłą kąpiel, rozmasować okolice krzyża i miednicy albo pospacerować.

Czas jechać do szpitala
Bezwzględnie należy udać się na oddział położniczy, kiedy pojawi się krwawienie z dróg rodnych lub gdy odejdą wody płodowe. Gdy skurcze porodowe występują regularnie, co dziesięć minut, a natężenie bólu wzrasta, oznacza to, że poród jest już bliski i trzeba jechać do szpitala.