Skurcze przepowiadające- wszystko o nich

Skurcze Braxtona- Hickesa inaczej nazywane skurczami przepowiadającymi mogą być odczuwalne sporadycznie już od dwudziestego tygodnia ciąży, są nieregularne i raczej niebolesne.

Skurcze przepowiadające , inaczej zwane skurczami Braxtona -Hickesa, swoją nazwę wzięły od nazwiska XIX wiecznego,angielskiego lekarza ginekologa, który jako pierwszy je opisał. Są one jednym z objawów sugerujących zbliżający się poród, chociaż odczuwalne mogą być już od dwudziestego tygodnia ciąży. Wówczas przybierają one postać rytmicznych, raczej bezbolesnych, jednak nieprzyjemnych skurczów macicy, która w ten sposób przygotowywuje się do wydania dziecka na świat. Odczuwane są jako twardnienie brzucha i lekkie rozpychanie. Napięcie takie może trwać nawet dwie minuty, lecz na tym etapie ciąży nie przekracza zazwyczaj 30 sekund. Dopiero w 8-9 miesiącu ich częstotliwość się zwiększa. Mogą pojawiać się nawet w odstępie 20-30 minut i trwać około 2 minut. Często opisywane przez przyszłe mamy jako silniejsze bóle menstruacyjne. Są to naturalne objawy i nie stanowią żadnego zagrożenia dla dziecka oraz kobiety ciężarnej.

 

 

  • Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych

Podstawową róznica między skurczami przepowiadającymi a porodowymi jest ich częstotliwość, która w przypadku tych pierwszych nie zwiększa się, a ich odczuwalność dla kobiety łagodzi zmiana pozycji na przykład ze stojącej na leżącą, lub ciepły ale nie gorący prysznic czy kąpiel. Właściwe skurcze porodowe zwiekszają swoją częstotliwość z biegiem czasu, oraz rośnie ich nasilenie. Często też towarzyszą im od początku inne dolegliwości typu: ból pleców ( bóle krzyżowe) lub brzucha, uczucie rozpierania, biegunka, plamienie, odejście czopu śluzowego czy też wód płodowych.

 

  • Jak sobie poradzić ze skurczami przepowiadającymi

Skurcze Braxtona- Hicksa są przedsmakiem zblizającego się porodu. W dziewiątym miesiącu mogą zapoczątkować proces skracania się i rozwierania szyjki macicy. Mozna je wykorzystać do przećwiczenia oddychania przeponowego, które przyda się, gdy poród rozpocznie się na dobre. Aby zniwelować ich przykre objawy warto poprosić partnera bądź inną bliską osobę o masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zmienic pozycję, wziąć prysznic. Gdy zadna z tych metod nie przyniesie rezultatu, a ból jest wyjątkowo dokuczliwy i nie ustępuje, po konsultacji z lekarzem zażyć środek rozkurczający. Mimo, iż ie są one odczuwalne przez wiele kobiet, skurcze przepowiadajace są oznaką zmian jakie zachodzą w ukladzie rozrodczym kobiety. Jej macica powoli przygotowywuje się do wydania dziecka na swiat.