Skuteczna izolacja dachu

Każdy, kto chce wykonać skuteczną izolację dachu, powinien wiedzieć w jaki sposób oraz z czego należy ją wykonać.

Jednym z najczęściej napotykanych problemów podczas adaptacji poddasza jest kwestia izolacji dachu. Poprawnie wykonana konstrukcja powinna zapewnić nie tylko doskonałą izolację akustyczną, ale przede wszystkim ochronić budynek przed utratą ciepła w trakcie zimy i nadmiernym nagrzewaniem latem. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż skuteczna izolacja dachu zależy nie tylko od właściwego doboru materiałów, lecz także od prawidłowej kolejności warstw i precyzji wykonania.

Jakich materiałów użyć?
Najważniejszy element skutecznej izolacji dachu stanowi ocieplenie połaci dachowej. Zazwyczaj wykonuje się je z 20-centymetrowej warstwy wełny mineralnej, ułożonej między krokwiami. Mimo, iż najczęściej wysokość krokwi jest mniejsza (waha się od 14 do 18 centymetrów), stabilne zamocowanie ocieplenia nie powinno sprawić problemu. W tym celu używa się specjalnych wieszaków do podwieszania profili stalowych, które w tym przypadku stanowią podwójną rolę. Nie tylko umożliwiają ułożenie drugiej, cieńszej warstwy wełny mineralnej (dzięki czemu uzyskujemy wymaganą grubość ocieplenia), lecz pozwalają także na zamocowanie płyt gipsowo-kartonowych. Niestety, wełna należy do materiałów podatnych na wilgoć, zatem należy pamiętać o tym, by właściwie zabezpieczyć ją z obu stron. Aby wykonać to w sposób poprawny, koniecznie należy zastosować dwa różne rodzaje izolacji przeciwwilgociowej. Folią paroizolacyjną okładamy wełnę od strony wewnętrznej budynku, natomiast folią wysokoparoprzepuszczalną (mocowaną do kontr łat) chronimy wełnę z zewnątrz. Takie rozwiązanie gwarantuje zarówno ochronę przed zawilgoceniem jak i prawidłowy przepływ pary wodnej między budynkiem a środowiskiem zewnętrznym.

Jakich błędów należy unikać?
Skuteczna izolacja dachu powinna być szczelna, wobec tego trzeba zwrócić uwagę na precyzyjne wykonanie izolacji termicznej. Podstawowym błędem popełnianym w trakcie jej montażu jest korzystanie ze zbyt krótkich odcinków wełny. Najczęściej prowadzi to do niedokładnego przylegania sąsiednich fragmentów ocieplenia, co z kolei znacznie obniża właściwości izolujące materiału. Kolejnym karygodnym, a często popełnianym błędem jest złe zamocowanie folii paroizolacyjnej. Zdarza się, iż wykonawca pomyli strony folii w trakcie jej montażu. Efektem takiej pomyłki jest rozwój procesów gnilnych w materiale termoizolacyjnym, co może również prowadzić do zniszczenia elementów konstrukcji nośnej dachu. Błędnym jest również magazynowanie paczek z wełną mineralną na świeżym powietrzu. Powinno się je przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach.