Śladami Krzyżaków w Polsce

Widok rycerza w białym płaszczu z czarnym krzyżem budzi w Polakach najczęściej jak najgorsze skojarzenia, jednak Krzyżacy w Polsce zostawili trwały ślad w postaci licznych zamków i twierdz

O Krzyżakach w Polsce słyszymy już od najmłodszych lat, z lektury Henryka Sienkiewicza czy z lekcji plastyki o jednym z najsłynniejszych polskich obrazów – „Bitwy pod Grunwaldem” Matejki. Zakon Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, gdyż tak brzmi pełna nazwa Krzyżaków, stworzył na terytorium obecnej Polski jedno z najpotężniejszych europejskich państw średniowiecza, które już jako Prusy upadło ostatecznie dopiero po drugiej wojnie światowej.

Zabytki Krzyżackie w Polsce

Zwiedzanie zabytków związanych z Zakonem Krzyżackim warto rozpocząć od warowni czerskiej, położonej około 25 km na południe od Warszawy. Była to siedziba księcia Konrada Mazowieckiego, władcy Mazowsza, który sprowadził w XII wieku Krzyżaków, w celu obrony przed najazdami pogańskich Prusów i Litwinów. W późniejszym okresie Czersk, ówczesna stolica Mazowsza stracił na znaczeniu na rzecz Warszawy, ze względu na zmianę przez Wisłę koryta rzeki. Następnie powinniśmy udać się na północ, w kierunku województwa Warmińsko – Mazurskiego, będącego niegdyś Państwem Krzyżackim. Te tereny usiane są pięknymi zamkami pokrzyżackimi jak na przykład bardzo urokliwa twierdza w Nidzicy. Część zabytkowej zabudowy dostosowano do współczesnych potrzeb. Na przykład w Działdowie w zamku pokrzyżackim znajduje się Urząd Miejski, zaś w Olsztynku – szkoła. Godne odwiedzenia są również zamki w Rynie, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie, a także średniowieczna zabudowa miejska Torunia. Jednak nie możemy nazywać się prawdziwymi pasjonatami historii, jeśli nie odwiedzimy serca dawnego krzyżackiego imperium – Malborka. Ten największy w całej Europie zamek jest jednym z niewielu obiektów w Polsce wpisanych do księgi Zabytków Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Krzyżackie Turnieje Rycerskie

Wspaniałą rozrywką dla każdego turysty szukającego śladów Krzyżaków w Polsce będą pokazy średniowiecznych walk prezentowane przez zagorzałych miłośników historii. Z wielką pieczołowitością odtwarzają oni zarówno warunki obozowania jaki i samej walki średniowiecznej. Takie turnieje odbywają się w wielu Warmińsko – Mazurskich miastach, jak choćby w Nidzicy czy Działdowie. To jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w każdy trzeci weekend lipca na polach Grunwaldu. Wtedy odbywa się rekonstrukcja jednej z największych średniowiecznych bitew, a ciągną na nią zastępy rycerzy z całej Polski i Europy, gromadząc przy tym dziesiątki tysięcy widzów. W październiku zaś, już na koniec sezonu rycersko – wakacyjnego warto odwiedzić Koronowo. Na polach w okolicy tej niewielkiej mazurskiej miejscowości odbywa się rekonstrukcja bitwy z października 1410 roku, kolejnego zwycięstwa wojsk polskich nad zakonem krzyżackim. Mimo że nie zbyt znane to sam król Władysław Jagiełło cenił je wyżej niż Grunwald, jako podnoszące morale wojska, po nieudanym oblężeniu Malborka.