Słowiński Park Narodowy – atrakcje na urlop

Słowiński Park Narodowy to kraina wody, wiatru i piasku, która zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem dzikiej i czasem niszczącej przyrody.

Jedną z pereł polskiego krajobrazu jest Słowiński Park Narodowy – kraina piasku, wody i wiatru. Ze względu na swoją niebanalność stanowi doskonałe miejsce wypoczynku zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Park krajobrazowy utworzono pierwszego stycznia tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego siódmego roku i podzielono na rezerwaty ścisłe (lądowe i wodne), rezerwaty częściowe i tereny przeznaczone na działalność gospodarczą. Obszary razem zajmują osiemnaście tysięcy sześćdziesiąt dziewięć hektarów.

 

 

  • Kraina piasku i wiatru

Rezerwat obejmuje swoim obszarem mierzeje z ruchomymi wydmami. W tym miejscu można poczuć siłę wiatru nanoszącego piasek, jak również piasku niszczącego to, co stanie mu na drodze. Wysokość wydm nad poziom morza osiąga od trzydziestu do czterdziestu dwóch metrów. Ruchome piaski można podziwiać w Łąckiej Górze, Białej Górze, Sowiej Górze, Leśnej Wydmie i Madwinie. Wydmy przemieszczają się z szybkością sześciu do dziesięciu metrów na rok, przy tym niszczą na swojej drodze zarośla a nawet las. W miejscach zwężenia mierzei piaski zasypują jezioro wypłycając je. Krajobraz ruchomych wydm jest ciekawy ze względu na jego ciągłe zmiany. Między grzbietami występują dolinki, zagłębienia i kotliny. W tym miejscu można podziwiać słonorośla (halo-fity), które występują w środowiskach obfitych w łatwo rozpuszczalne sole.

 

  • Kraina wody

Na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się cztery jeziora: Gardno, Łebsko, Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. Jezioro Łebsko jest oddzielone od morza pasem mierzei. Jezioro Gardno powstało na skutek działania lądo – lodu. Wypełnia ono końcowe zagłębienie niedużego jeziora polodowcowego, które jest zamknięte od strony południowej łukiem morenowym. Do jeziora wpływa rzeka Łupawa. Brzeg południowy jeziora Dołgie znajduje się na granicy rezerwatu leśnego i z tego względu jest silnie zarośnięty. Jezioro Dołgie Małe leży w ścisłym rezerwacie leśnym. Oba jeziora powstały z jeziora Gardno, które zostało poprzecinane ruchomymi piaskami na skutek działania wiatru.

 

  • Zwiedzanie parku krajobrazowego

Słowiński Park Narodowy można zwiedzać specjalnie do tego wytyczonymi szlakami. Szlaki są oznaczone kolorem czerwonym, żółtym, zielonym i czarnym. Dwa główne szlaki: północny (szlak czerwony) i południowy (szlak żółty) bogate są w punkty widokowe. Szlak czerwony ciągnie się od Łeby, przez mierzeję jeziora Łebsko, następnie wzdłuż morza, Gardno do miejscowości Rowy. Szlak żółty rozpoczyna się z Gardny Wielkiej przez Smołdziński Las, Kluki, Lisią Górę do Łeby. Trasa zielona określa krótkie odcinki od Rowów do Łeby. Szlak czarny stanowi łącznik pomiędzy dwoma głównymi szlakami czerwonym i żółtym. Zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego jest doskonałym pomysłem na urlop.