Słuchawki do kasku zamkniętego – tak wybierzesz najlepsze

Słuchawki do kasku zamkniętego pozwalają nie tylko na słuchanie muzyki ale również za odbiór infiormacji GPS, a przy ich wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkich na wygodę i bezpieczeństwo.

Motocyklista ma do wyboru wiele modeli słuchawek, od typowych, z jakich korzystamy na co dzień, poprzez droższe bezprzewodowe, aż po słuchawki do kasku zamkniętego montowane fabrycznie. Jeśli jednak kask nie ma wmontowanych słuchawek, należy dokonać świadomego wyboru.

 • Słuchawki do kasku zamkniętego - przede wszystkim wygoda
  Słuchawki pod kaskiem nie mogą uwierać, ani uciskać. Tego warunku nie spełnią raczej słuchawki z klasycznym pałąkiem. Motocykliści wybierają często słuchawki douszne. Ich zaletą oprócz niskiej ceny jest to, że nie uwierają; ale potrafią wypaść z ucha podczas zakładania kasku. Najlepiej, jako słuchawki do kasku zamkniętego nadają się modele kanałowe, wchodzące głębiej w kanał słuchowy - są wygodne, dobrze się trzymają i zapewniają wysoką jakość dźwięku. Skutecznie tłumią szum powietrza opływającego kask przy większych prędkościach, pełniąc przy okazji rolę zatyczek. Pamiętajmy jednak, że kanałowe słuchawki do kasku zamkniętego odcinają motocyklistę od dźwięków zewnętrznych, co może odbić się ujemnie na bezpieczeństwie jazdy.
 • Przewodowe słuchawki do kasku zamkniętego
  Decydując się na połączenie przewodowe zadbajmy o jakość – słuchawki do kasku zamkniętego powinny mieć przewód mocny i elastyczny, odporny na ewentualne załamania i szarpnięcia. Jeśli chcemy odbierać rozmowy telefoniczne, to w typowym zestawie komórkowym znajduje się dodatkowo mikrofon, który można umocować wewnątrz kasku za pomocą rzepa. W komórce należy włączyć opcję automatycznego odbierania połączeń. Jednak, aby swobodnie porozmawiać, trzeba będzie zwolnić poniżej 80 km/h ze względu na szum powietrza. Natomiast przy zdejmowaniu kasku niezbędna będzie ostrożność, aby nie urwać któregoś z elementów zestawu.
 • Pełna swoboda, czyli bezprzewodowe słuchawki do kasku zamkniętego
  Połączenie poprzez bluetooth pozwala na nieskrępowane korzystanie z odtwarzacza, radia, telefonu, czy komunikatów GPS podczas jazdy motocyklem. Można też porozumieć się z kolegą jadącym nieopodal, albo – jeśli posiadamy interkom – z pasażerem. Pozostaje jedynie kwestia takiego dobrania kształtu słuchawek, aby nie uwierały i dobrze trzymały się ucha. Dobrze, jeśli bezprzewodowe słuchawki do kasku zamkniętego posiadają gumowe zauszniki, zapobiegające ich przesuwaniu się pod kaskiem.
 • Słuchawki do kasku zamkniętego a bezpieczeństwo na motocyklu
  Zagorzali przeciwnicy słuchania muzyki podczas jazdy motocyklem twierdzą, że wszelkie dodatkowe bodźce dekoncentrują kierowcę. Podkreślają, że nawet drobny błąd może motocyklistę drogo kosztować. Inni z kolei jeżdżą w zatyczkach do uszu uważając, że to właśnie szum powietrza opływającego kask osłabia koncentrację i działa nużąco; kanałowe słuchawki do kasku zamkniętego są dla nich tylko miłym dopełnieniem zatyczek. Przepisy nie zabraniają słuchania muzyki podczas jazdy, jednak kierowca powinien słyszeć, co się wokół niego dzieje. Wskazane byłoby więc odpowiednie wyregulowanie głośności w słuchawkach. Jak zawsze, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i umiar w korzystaniu z dobrodziejstw techniki.