Smażenie befsztyka jak profesjonaliści

Smażenie befsztyka jest sztuką, a kluczem do sukcesu jest przygotowanie go z wysokiej jakości karkówki lub polędwicy.

Smażenie befsztyka zawsze rozpoczynamy od zakupu mięsa wołowego.Wyróżnia się ich kilka rodzajów. Między innymi Chateaubriand, który jest wykonany z grubego kawałka mięsa, a smażenie trwa tylko kilka chwil. Inne rodzaje to medalion (okrągły lub kwadratowy) czy filet mignon, wykonywany koniecznie z wąskiej części polędwicy, poddawany jak najkrótszej obróbce termicznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej temperatury.

 

 

 • Przygotowanie mięsa
  Chociaż korzenie befsztyka pochodzą z Francji, gdzie ten rodzaj mięsa jest niezwykle popularny, warto przygotować takie danie w domu, a mięśni smakosze na pewno będą zachwyceni. Po zakupie wysokiej klasy mięsa, konieczne jest wcześniejsze przetrzymanie befsztyku, lekko obtoczonego w oliwie, w lodówce przez minimum jedną noc. Należy pamiętać, aby przed smażeniem wyjąć mięso z lodówki i poczekać, aż uzyska temperaturę pokojową. Używanie jakichkolwiek przypraw lub ich mieszanek jest zbędne, albowiem smak mięsa powinien być wyraźny. Nie warto także tłuc mięsa, można je jedynie lekko przyklepać.
 • Solić czy nie?
  Istnieją różne francuskie szkoły, traktujące o tym, czy należy solić mięso przed smażeniem. Sól powoduje wzmożone wypływanie soków z mięsa, a befsztyk sam w sobie powinien być twardy. Profesjonaliści są w tej kwestii sprzeczni, dlatego jeśli mięso ma być bardziej słone, warto posolić je jednak przed smażeniem. Adoratorzy delikatnego smaku powinni zdecydować się na solenie w trakcie smażenia.
 • Czas to smak
  To, co w smażeniu befsztyków jest najważniejsze, to czas. W zależności od preferencji, przyjmuje się, że aby mięso było krwiste, powinno się smażyć je około jednej minuty na stronę. Średnio wysmażony, to czas do trzech minut, natomiast mocno wysmażony to nawet 4 minuty na stronę. Należy pamiętać, iż befsztyk przewraca się tylko raz, a stopień jego wysmażenia sprawdza się chwytając go po bokach, jednak ta metoda wymaga dużej wprawy i rzadko jest stosowana. Befsztyki powinno się smażyć na maśle, a patelnia musi być bardzo rozgrzana. Warto pamiętać, że masło szybko się przypala, ale ze względu na krótki czas smażenia, nie powinno to utrudnić przygotowania posiłku.
 • Kunsztowne wykończenie
  W zależności od upodobań, z powstałej mieszanki masła i soków można przygotować sos. W Polsce steki często podawane są ze smażoną cebulą. We Francji natomiast, często spotykaną kombinacją są befsztyki w sosie gorgonzola lub w winnej zalewie. Bez względu na dodatki, smażenie befsztyka nie powinno sprawić problemu żadnemu adoratorowi tego mięsiwa.