Smoking - najmodniejszy element Twojej szafy?

Smoking jest niewątpliwie jednym z najmodniejszych elementów męskiej garderoby, jednak tylko wtedy gdy noszony jest przy odpowiednich okazjach.

Po raz pierwszy smoking pojawił się pod koniec XIX wieku. Wykonany z wysokiej jakości materiału, jest niewątpliwie jednym z najbardziej eleganckich elementów męskiej garderoby. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad noszenia tego stroju, by nie popełnić faux pas.

Smoking ubraniem na wieczór

Jest to męski, elegancki strój wizytowy, coraz chętniej wybieranym przez panów na ważne okazje. Jest to również strój wieczorowy, dlatego nie powinien być noszony przed godziną 19. Idealnie nadaje się na eleganckie uroczystości, takie jak wystawne bale, koncerty, premiery czy kolacje. Zdarza się czasem, że pisemne zaproszenie informuje nas o konieczności przyjścia w smokingu. Czasem możemy spotkać się z dopiskiem "black tie" lub "cravate noire". Panowie często też wybierają ten element garderoby na ślub. Podręczniki savoir vivre podkreślają jednak, że jest to dopuszczalny strój dla pana młodego tylko wtedy, gdy ślub zawierany jest wieczorem. Na co dzień smoking używany jest bardzo rzadko. Nie jest to element garderoby, w którym moglibyśmy wybrać się na przykład na niezobowiązującą kolację do znajomych. O wieczorowym charakterze tego stroju świadczy również to, z jakiego materiału jest wykonany. Klapy marynarki wyłożone są jedwabnym atłasem, a spodnie zdobią błyszczące lampasy.

Strój wymagający odpowiednich dodatków

Najważniejszy jest umiar, zarówno w doborze kolorów, jak i wzorów. Trzeba również pamiętać, że ubranie i dodatki muszą stanowić całość. Do tego typu stroju należy dobrać czarne, skórzane buty, najlepiej sznurowane, wypolerowane na błysk. Bardzo dobrze prezentują się lakierki, pamiętajmy również o czarnych skarpetkach. Koszula powinna być biała z łamanym lub klasycznym kołnierzykiem, starannie dobrana, bez zagnieceń, jednak rękawy nie mogą być zaprasowane w kant. Mankiety powinny wystawać spod rękawów na około 1,5-2,5 centymetrów. Warto zdecydować się na spinki do mankietu ze srebra lub ze stali nierdzewnej, takie, które nie przyciągają zbyt dużej uwagi. Elegancja bowiem tkwi w prostocie i minimalizmie. Kolejną, równie ważną kwestią jest kamizelka – zakłada się ją wyłącznie do smokingu jednorzędowego. Uznanie zyskał szeroki pas smokingowy, zwany hiszpańskim, zakładany plisami skierowanymi ku górze. Nosi się go zarówno do jedno-, jak i dwurzędowego stroju. Powinno sie jednak unikać noszenia krawata do takiego stroju. Najlepszym wyborem jest mucha w kolorze pasa. Panowie powinni jednak unikać białej muchy, gdyż ta zarezerwowana jest dla kelnerów.