Spermicydy skuteczną metodą antykoncepcyjną?

Spermicydy to środki, które uniemożliwiają plemnikom przedostanie się do jajowodów. Są one niedrogie i proste w użyciu, jednak mało skuteczne.

Spermicydy to inaczej mówiąc środki plemnikobójcze. Ich głównym składnikiem jest nonoxynol – substancja, która pokrywa witki plemników i uniemożliwia im poruszanie się, a tym samym przedostanie się do jajowodów, w których mogłoby dojść do zapłodnienia. Nie uszkadzają one zawartego w męskich komórkach rozrodczych materiału genetycznego, więc w przypadku, gdy plemnikom uda się jednak dotrzeć do komórki jajowej nie ma ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu lub powikłań w czasie ciąży.

W jaki sposób należy stosować środki plemnikobójcze?

Spermicydy stosowane są w sposób doraźny – przed każdym stosunkiem seksualnym. W aptekach dostępne są one bez recepty w postaci globulek, pianek i kremów antykoncepcyjnych. Każdy z tych środków należy stosować na kilkanaście minut przed rozpoczęciem stosunku (dokładny czas jest wskazany na opakowaniu), tak aby jego skuteczność w momencie współżycia była jak najwyższa. W ciągu ośmiu godzin po stosunku nie można stosować środków irygacyjnych (wewnętrznego płukania pochwy), nie można także zbyt głęboko podmywać się (aby nie wypłukać pianki czy globulki). Substancje plemnikobójcze są obecnie coraz chętniej wykorzystywana metodą antykoncepcji, lecz niestety charakteryzują się one dość niską skutecznością – w warunkach idealnych wynosi ona około 80%. Aby zapobiec ciąży lepiej więc jest stosować je w połączeniu z innym środkiem zabezpieczającym, na przykład prezerwatywą.

Zalety i wady stosowania substancji plemnikobójczych

Największe zalety spermicydów to łatwość ich stosowania, dostępność (można je kupić bez recepty) oraz niska cena (opakowanie globulek dopochwowych kosztuje około 20 złotych). W przeciwieństwie do hormonalnych metod antykoncepcji (tabletki, spirale, plastry) mogą być one stosowane przez większość kobiet. Dodatkowo zwiększają one nawilżenie narządów płciowych, dzięki czemu mogą być pomocne dla kobiet, które w trakcie stosunków odczuwają suchość pochwy. Substancje te posiadają także wady – najważniejszą jest dość niska (w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji) skuteczność. Z tego względu nie są zalecane dla kobiet młodych, u których płodność jest na bardzo wysokim poziomie. Zawarte w środkach plemnikobójczych substancje mogą wywoływać stany zapalne narządów rodnych. To z kolei zwiększa ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, między innymi wirusem HIV. U części stosujących je kobiet mogą wystąpić także reakcje alergiczne.