Sporty zimowe dla dzieci - porady dla rodziców

Najlepsze sporty zimowe dla dzieci to przede wszystkim jazda na sankach, nartach i łyżwach, pamiętajmy jednak o odpowiednim stroju i ochraniaczach.

Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują regularnego ruchu, a zima nie przeszkadza w rozwijaniu dziecięcej aktywności. Sporty zimowe dla dzieci to doskonały sposób na budowanie ich kondycji, hartowanie ducha oraz naukę nowych umiejętności.

 

  • Bezpieczeństwo małego sportowca zimą
    Sporty zimowe dla dzieci wymagają wcześniejszego przygotowania i dokładnej rozgrzewki, gdyż kości i ścięgna naszych pociech są dosyć delikatne. Ważny jest również odpowiedni strój podopiecznego. W niskich temperaturach dziecko narażone jest na wyziębienie organizmu i odmrożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany ubiór na cebulkę, czyli warstwowy. Podczas energicznej zabawy dzieci szybko mogą się przegrzać, zatem musimy pamiętać, aby wybierać bieliznę i ubrania z materiałów oddychających, wchłaniających pot. Zadbajmy również o polar lub lekką bluzę oraz wodoodporną kurtkę z pasem przeciwśniegowym. Ważną rolę spełniają też ciepłe, nieprzemakalne rękawiczki. Nie zapominajmy o kosmetykach ochronnych z filtrami. Skóra dzieci narażona jest na odmrożenia, dlatego przed każdym wyjściem na mróz nakremujmy twarz milusińskich. Do kieszonki wsuńmy im też pomadkę ochronną, jest łatwa w użyciu i ochroni delikatną skórę dziecka.

 

  • Rodzinne sporty zimowe
    Jednym z najtańszych sposobów na aktywny wypoczynek są łyżwy. Na lodowisko możemy wybrać się całą rodziną. Dziecko na lodzie nauczy się koordynacji ruchowej, utrzymania równowagi, a także poprawi swoją sylwetkę i postawę. Warto skorzystać z wypożyczalni łyżew, bowiem nóżka dziecka szybko rośnie, zatem zakup sprzętu jest nieopłacalny. Ponadto takie wypożyczalnie często oferują łyżwy dwupłozowe, idealne dla dzieci rozpoczynających naukę jazdy. Nie zapomnijmy o ochraniaczach i kasku, gdyż upadki na lodzie bywają bolesne i mogą prowadzić do licznych lecz zazwyczaj niegroźnych kontuzji. Jednym z ulubionych sportów zimowych dla dzieci i całej rodziny są sanki, które każdemu przynoszą wiele radości i frajdy. Na sanki możemy wybrać się z maluchem, który już stabilnie siedzi, czyli nawet z rocznym dzieckiem. Ważne, aby taki maluch nie zjeżdżał sam. Na początku powinniśmy wybierać się na niewielkie i łagodne górki, by ochronić dziecko przed urazami. Starsze dzieci, w wieku około sześciu lat mogą już zjeżdżać same. Zamiast sanek, możemy zaproponować im również jabłuszka czy plastikowe podkłady.

 

  • Dzieci na stoku
    Sporty zimowe dla dzieci, takie jak narty, wymagają większego wysiłku fizycznego i obciążają nieco stawy, dlatego najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki jazdy to cztery-pięć lat. Maluchom rozpoczynającym przygodę z tą formą rozrywki, najlepiej wynająć profesjonalnego instruktora. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych kontuzji, a wykwalifikowana osoba pomoże maluchowi lepiej poznać ten sport oraz nauczy go zasad zachowania na stoku. Warto zapisać pociechę do szkółki, w której uczy się grupa dzieci. Maluch będzie miał wówczas szansę na naukę współpracy i współzawodnictwa. Snowboard polecany jest dla nieco starszych dzieci, bowiem związany jest z boleśniejszymi kontuzjami. Zadbajmy o specjalne ochraniacze na łokcie i kolana oraz o wzmocnienie nadgarstków. Należy również pamiętać, że dziecko do 15 roku życia ma obowiązek noszenia kasku. Innym rozwiązaniem są narty biegowe, które są dobre zarówno dla starszych i młodszych dzieci. Sport ten nie niesie za sobą ryzyka wielu kontuzji, a dzięki malowniczym trasom, jest idealną formą wypoczynku na świeżym powietrzu.