Sposób na siniaki i stłuczenia

Mało estetyczne, ciężko je zatuszować, pojawiają się po upadku lub uderzeniu - siniaki.

U niektórych wystarczy lekkie stłuczenie, żeby pojawił się mały krwiak, zwany powszechnie siniakiem. Znika najczęściej już po paru dniach, ale warto znać sposoby, które zlikwidują obrzęk i zmniejszą ból miejsca kontuzji. Jednym z nich jest stosowanie ALTACETU.

Siniaki pojawiają się na ciele na skutek stłuczenia tkanek miękkich (tkanka podskórna, mięśnie). Najczęściej są pamiątką po intensywnym uprawianiu sportu, podczas którego często zdarzają się upadki np. gra w piłkę, jazda na rowerze, czy wspinaczka. Czasami jednak wypadek może zdarzyć się nawet w domu - choćby podczas zabawy z dzieckiem.

Z ciemnogranatowego do żółtego
Siła upadku lub uderzenia powoduje, że dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych. Są to cienkościenne naczynia krwionośne, które oplatają tkanki i docierają do prawie każdej komórki ciała. Miejsce stłuczenia na początku bardzo boli, naskórek nie jest jednak rozcięty i nie ma krwawiącej rany. Kolorowe zabarwienie skóry nie pojawia się od razu - dochodzi do niego w momencie resorpcji. Jest to wchłanianie hemoglobiny z uszkodzonych naczyń włosowatych, przez ten proces stłuczone miejsce zmienia kolor - od ciemnogranatowego, przez odcienie fioletu, aż do żółtego.

Jak je usunąć?
Zaraz po uderzeniu można na stłuczone, bolące miejsce przyłożyć zimny okład lub woreczek z lodem. Chłodny kompres powoduje, że naczynka krwionośne obkurczają się, dzięki czemu krwawienie podskórne zostaje zmniejszone. Można użyć chłodzącego Altacetu Ice, w wygodnej formie - aerozolu. Krwiak nie narasta, a ból staje się mniejszy. Trzeba pamiętać, żeby lód przyłożyć tylko na chwilę, nie dłużej niż na 10 minut. Dłuższy kontakt z niską temperaturą jest dla skóry nieprzyjemny i szkodliwy. Przy stłuczeniach pomocne są także inne preparaty z rodziny Altacet(r): Altacet(r) dostępny w formie tabletek i Altacet(r) w żelu. Tradycjonaliści z pewnością wybiorą właśnie te, dobrze sobie znane formy. Altacet Ice ma jednak dodatkowe działanie pielęgnacyjne. Chłodzi i znieczula stłuczone miejsce, zapobiega powstawaniu obrzęków. Szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Altacet Ice 130 ml e, cena detaliczna ok. 15,50 PLN. Klasyczny Altacet(r) w tabletkach - najstarsza dostępna forma preparatu - przeznaczony jest do wykonywania okładów, kompresów i opatrunków. Zmniejsza obrzęk, łagodzi odczyny zapalne i uśmierza ból. Altacet(r) tabletki, opakowanie 6 tabletek, cena detaliczna ok. 6,00 PLN. Altacet w żelu dobrze jest natomiast stosować do codziennej pielęgnacji po urazach (optymalnie 3-4 aplikacje dziennie). Podobnie jak tabletki, żel zmniejsza opuchliznę, redukuje ból i łagodzi stany zapalne. Wygodna forma żelu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Altacet(r) żel 75g e, 9,50 PLN. Wśród domowych sposobów praktykowanych przez nasze babcie jest przykładanie do siniaka liści kapusty nasączonych wcześniej oliwą. Podobno nawet rozgnieciony czosnek, zmieszany z oliwą skutecznie usunie obrzęk i zmniejszy ból stłuczonego miejsca.

Kiedy do lekarza?
Siniak powinien zniknąć w ciągu 4-10 dni, oczywiście im jest bardziej rozległy (a stłuczenie było duże i bolesne), tym dłużej potrwa gojenie. Gdy na skórze krwiaki pojawiają się samoistnie trzeba koniecznie udać się do lekarza. Jednym z objawów hemofilii, choroby podczas której pacjent cierpi na niedobór czynnika krzepnięcia krwi, jest pojawianie się bez powodu siniaków na ciele. Oczywiście gdy stłuczeniu towarzyszy bardzo silny ból lub obrzęk trzeba poradzić się lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do złamania lub skręcenia. Niebezpieczne są obrażenia głowy, brzucha i tułowia, ponieważ w ich przypadku może dojść do obrażeń narządów wewnętrznych.