Sposoby na diastemę

Do sposobów na diastemę zaliczyć można leczenie ortodontyczne, założenie licówek, wypełnienie kompozytem żywicznym lub zabieg przecięcia wędzidełka wargi górnej, dzięki którym każdy zyska wymarzony uśmiech.

Diastema to wrodzona przerwa pomiędzy zębami, najczęściej górnymi jedynkami. Dotyczy ono również i nazywa każdą przerwę miedzy zębami w całej szczęce człowieka. Sposobów na diastemę jest kilka. należą do nich: leczenie aparatem ortodontycznym, zamknięcie szpar między zębowych za pomocą licówek lub wypełnienie ich specjalnie wykonanym kompozytem. Diastemę dzielimy na: według sposobu powstania na: rzekoma, prawdziwą i patologiczną oraz ze względu na ustawienie zębów: zbieżną, rozbieżną oraz równoległą. Każda z nich jest uleczalna, wystarczy wybrać odpowiedni dla nas sposób leczenia.

 

 

  • Przyczyny diastemy i najprostsze sposoby leczenia

Jako powód do kompleksów diastema jest schorzeniem wrodzonym wywoływanym przez takie ubytki jak: obecność nadliczbowego zęba, brak zawiązka siekaczy dolnych, nieprawidłowy zaczep wędzidełka wargi górnej, brak siekaczy bocznych. Podstawowym sposobem na diastemę jest zastosowanie leczenia ortodontycznego zarówno w szczęce górnej jak i dolnej. Jest to jednak proces długotrwały wymagający noszenia aparatu około 2 lat, w zależności od wielkości przerwy między zębowej. Kolejny to założenie porcelanowych licówek na zęby pomiędzy którymi znajduje się szpara. Jeżeli przyczyną jest nieprawidłowy zaczep wędzidełka wargi górnej należy poddać się zabiegowi podcięcia tego wędzidełka z ewentualnym usunięciem włókien kolagenowych, które wchodzą w szczelinę pomiędzy dotkniętymi diastemą zębami.

 

  • Pozbycie się diastemy

Najłatwieszym sposobem na diastemę to wypełnienie przerwy specjalnie wykonanym kompozytem z żywicy (takim samym z jakiego wykonuje się plomby). Zabieg ten jest trwały, ale odwracalny na życzenie klienta oraz wykonywany podczas jednej wizyty. Nie wymaga również wielkich zdolności od stomatologa, gdyż przypomina założenie plomby. Zabieg polega na nałożeniu kompozytu na ząb i nadanie mu odpowiedniego kształtu przy pomocy narzędzi stomatologicznych. Materiały do wykonania wypełnienia dobierane są indywidualnie ze względu na preferencje pacjenta oraz jego stan zdrowia i problemy z uczuleniami. Kolor dostosowywany jest do koloru zębów pacjenta. Można poddać się zabiegowi wybielania zębów, aby kolor wypełnienia pasował do koloru szkliwa naturalnego. Dbanie o takie zęby niczym nie różni się od dbania o pozostałe zęby, a jako sposób na diastemę jest najlepszy i najszybszy ze wszystkich. Daje natychmiastowe rezultaty i szeroki piękny uśmiech w ciągu kilku chwil spędzonych na fotelu stomatologicznym.