Sposoby na dolegliwości miesiączkowe

Dolegliwości miesiączkowe zaczynają się często jeszcze przed rozpoczęciem krwawienia - jest jednak wiele sposobów na walkę ze złym samopoczuciem.

Około 40% kobiet odczuwa silne dolegliwości miesiączkowe, a 10% z nich w trakcie pierwszych dni okresu musi pozostać w łóżku, niejednokrotnie tracąc przy tym cenny urlop. Ból wcale nie musi ograniczać się do podbrzusza - często miesiączce towarzyszą bóle głowy, rozstrój jelitowo-żołądkowy i bóle pleców. Inne dolegliwości miesiączkowe to między innymi nudności, jadłowstręt, wzdęcia i depresyjny nastrój. Ze wszystkimi tymi objawami można jednak walczyć.

 

 

  • Domowe sposoby na dolegliwości miesiączkowe

Przy niezbyt silnych bólach pomóc mogą łagodne leki uspokajające i napary z ziół: rumianku, liści malin, krwawnika czy mięty. Warto rozpocząć taką ziołową kurację już dwa dni przed spodziewaną menstruacją. Celem przyjmowania tych preparatów jest łagodne rozkurczenie mięśni. Bóle pomaga zmniejszyć także regularne przyjmowanie preparatu z wiesiołka - dodatkowo świetnie wpływa on na cerę. Babcinym sposobem jest przykładanie liści świeżej kapusty, uprzednio potłuczonych tłuczkiem do mięsa. W czasie okresu warto unikać mocnej kawy i herbaty, a także dań ciężkostrawnych, powodujących wzdęcia. Zbawienne okazać mogą się ciepłe okłady - warto zatem zakupić termofor lub specjalny żelowy kompres, który długo utrzymuje wysoką temperaturę. Gdy dolegliwości miesiączkowe nie dają zwalczyć się ziołami, można sięgnąć po leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Są to Ibuprom, Ketonal, Paracetamol. Bezwzględnie należy unikać kwasu acetylosalicowego (Aspiryny)! Może on przedłużać czas trwania miesiączki i zwiększać krwawienie. Skuteczne są także leki rozkurczowe, takie jak No-spa - większość bóli w czasie okresu spowodowana jest bowiem skurczami.

 

  • Dolegliwości miesiączkowe - kiedy udać się do lekarza

Niekiedy zdarza się, że zioła i leki dostępne bez recepty nie pomagają na bóle menstruacyjne. Wówczas trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź ginekologa. Tego drugiego należy odwiedzić także wówczas, gdy bardzo bolesny okres zdarza się po raz pierwszy - może to być sygnał choroby. Najpopularniejszą medyczną metodą walki z bólami w czasie okresu jest przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Tabletki czy plastry pomagają znacznej większości kobiet. Stosuje się jednak różne inne medykamenty, pomagające redukować dolegliwości miesiączkowe: inhibitory syntezy prostaglandyn, betamimetyki, leki uspokajające, spazmolityki oraz blokery kanału wapniowego. Każdy z nich powinien zostać przypisany przez lekarza po wywiadzie i odpowiednich badaniach.