Sposoby na nudę w podróży

Kolorowanki, książeczki, zabawki i gry z dzieckiem to doskonały pomysł, aby nuda w podróży szybko zniknęła, a dorośli mogli delektować się ulubioną książką, czy muzyką.

Dalekie eskapady bywają męczące nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Nuda w podróży dopada wszystkich, jednak dzieci najbardziej to okazują. Warto przygotować się wcześniej i zaplanować, jak będzie się spędzać czas podczas jazdy. Pomoże to uniknąć zmęczenia, które może popsuć nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Zabawy dla dzieci
Często okazuje się, że liczenie poszczególnych aut jest niewystarczające. Nuda w podróży dopada dzieci bardzo szybko. Warto zapakować ulubione zabawki malucha, a także bajecznie kolorowe książeczki. Ponadto dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w blok do rysowania oraz kredki, żeby zainteresować pociechę i zaangażować ją do zabawy. Jeśli dziecko jest skłonne do współpracy, warto przez zabawę rozwijać jego wyobraźnię. Wspólnie można wymyślać historyjki i opowieści, zaczynając zdanie i pozwolić dziecku na jego dokończenie. Starsze dzieci można uczyć znaków drogowych. W drodze powrotnej warto sprawdzić, ile z nich zapamiętało i nagrodzić za dobre odpowiedzi. Doskonalą aktywnością jest także narysowanie na mapie trasy podróży. Dziecko może śledzić i odszukiwać poszczególne miejscowości sprawdzając, czy dorośli nie zbaczają z trasy. Ponadto pozna nazwy nowych miejsc, które często są oryginalne lub brzmią zabawnie. Można zachęcić dziecko do odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi dana nazwa miejscowości, z czym się kojarzy. Dobrze sprawdzają się także znane zabawy. Mogą polegać na wymyśleniu przez jedną osobę słówka. Dziecko musi wymyślić wyraz na literę, na którą kończyło się poprzednie słowo. W czasie jazdy można także ćwiczyć pamięć choćby układając historyjkę, w której każdy dopowiada jedno słowo, a następna osoba powtarza całość i dodaje własny wyraz. Inny sposób to gra w klasyczne kółko i krzyżyk, czy popularne statki. Jeśli nie ma możliwości zabawy z dzieckiem, ponieważ jest się kierowcą, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą piosenek dla dzieci, które wspólnie można śpiewać.

Aktywność dla dorosłych
Nie tylko dzieci odczuwają znużenie, dlatego jeśli dorosłe osoby wybierają się w daleką podróż, powinny ją zaplanować. Warto zaopatrzyć się w nową książkę. Ten bardzo popularny sposób, pozwala na przeniesienie się myślami do innego świata. Nuda w podróży powinna być zażegnana. Inny pomysł to słuchanie ulubionej muzyki lub popularnych ostatnio audiobooków, czyli książek nagranych w formacie MP3. Jest to dobra alternatywa dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, przy czytaniu szybko męczą im się oczy lub cierpią na chorobę lokomocyjną - czytanie klasycznych książek może powodować nasilenie objawów. Dobrym rozwiązaniem jest także pisanie swego rodzaju "pamiętnika z podróży". Można w nim zapisywać swoje przemyślenia, wrażenia z wyjazdu, opisywać mijane miejscowości. Po powrocie warto wkleić zdjęcia. Będzie to stanowiło idealną pamiątkę z wyjazdu. Jeśli podróżujemy samotnie (autobusem, pociągiem, samolotem), warto nawiązać nowe znajomości - rozmowa sprawia, że nuda w podróży znika, a czas dojazdu do upragnionego celu upływa znacznie szybciej.