Sposoby na odświeżenie futra

Po zakończeniu sezonu zimowego warto skorzystać z domowego sposobu na odświeżenie futra, aby mogło ono dobrze służyć przez długi czas.

Futra od wielu lat są synonimem luksusu i elegancji, a futrzane mufki, kołnierze czy czapki stanowią ekskluzywne dodatki. Jednak, jak każdy element stroju, również i one łatwo ulegają zabrudzeniu. Kosztowne futra, wykonane z delikatnych skórek lepiej oddać w ręce specjalisty. Natomiast osoby, które nie mogą sobie pozwolić na powierzenie futra fachowcowi lub posiadają czas i cierpliwość, tak potrzebne do wykonania tego zadania, mogą skorzystać z domowych sposobów na odświeżenie futra. Należy jednak pamiętać, że nawet przy zachowaniu największej staranności, efekt nie zawsze jest w pełni zadowalający, szczególnie podczas czyszczenia okryć wierzchnich. Futrzane akcesoria oraz kurtki dziecięce zwykle można odświeżyć bez większych problemów.

Odświeżanie jasnych futer

Futra o jaśniejszym odcieniu są bardziej podatne na zabrudzenia, szczególnie w okolicy mankietów oraz guzików. Aby je odświeżyć, należy położyć futro płasko, najlepiej na stole lub desce do prasowania i obficie posypać talkiem. Następnie, bardzo delikatnie, miejsce w miejsce, wetrzeć ów proszek we włosy oraz skórę futra i zostawić na 15-20 minut. Gdy czas upłynie, należy energicznie strzepnąć okrycie, a następnie dokładnie wyczesać resztki talku miękką włosianą szczoteczką, zgodnie z kierunkiem włosa. Dla pewności, można również odkurzyć pozostałości talku, trzymając rurę odkurzacza w odległości kilku centymetrów od futra. Na skórę silniej zabrudzonych kołnierzy, mankietów oraz czapek należy nakładać małymi partiami papkę sporządzoną z talku oraz magnezji lub benzyny ekstrakcyjnej. Również i w tym przypadku futro należy mocno strzepnąć, a następnie powiesić w przewiewnym miejscu, aby wywietrzyć intensywny zapach benzyny. Warto też wspomnieć, że w starych kalendarzach można znaleźć przepisy wykorzystujące mąkę ziemniaczaną zamiast talku.

Dbanie o ciemne futra

Chociaż na ciemnych futrach zabrudzenia są znacznie mniej widoczne, również one łatwo gromadzą zanieczyszczenia. Zarówno okrycia wierzchnie, jak i kołnierze, czy mankiety należy czyścić pszennymi otrębami, podgrzanymi w piekarniku do temperatury około 40°C. Dalej proces czyszczenia wygląda identycznie, jak w przypadku jasnych futer. Futra z bobrów, wydr i kretów, zamiast otrębami, można czyścić czystym, suchym piaskiem, również uprzednio podgrzanym w piekarniku. Specjaliści zajmujący się konserwacją futer, często wykorzystują do ich czyszczenia różne gatunki trocin, w zależności od rodzaju włosa. Ten, nieco bardziej skomplikowany sposób na odświeżenie futra jednak lepiej stosować po uprzedniej konsultacji z fachowcem.