Sposoby zapobiegania ciąży - plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne to świetna alternatywa dla tabletek hormonalnych - nie trzeba codziennie o nich pamiętać.

Plastry antykoncepcyjne to metoda zapobiegania ciąży podobna do tabletek. Zawierają one środki hormonalne, które przenikają przez skórę do krwiobiegu. Szybko zyskały dużą popularność, a pokazywanie się z przyklejonym plastrem w widocznym miejscu zaczęło być bardzo modne. Choć plastry antykoncepcyjne posiadają wiele zalet, warto pamiętać także o niebezpieczeństwach z nimi związanych.

 

 

  • Jak stosować plastry antykoncepcyjne

Plastry mają podwójne działanie antykoncepcyjne – blokują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do jamy macicy. Dzięki temu są niezwykle skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Podobnie jak tabletki hormonalne, także plastry antykoncepcyjne dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Ich wybór powinien zostać dokonany po wykonaniu niezbędnych badań, zleconych przez lekarza ginekologa. W opakowaniu zwykle znajdują się trzy plastry, wystarczające na trzy tygodnie. Po ich upływie należy zrobić tydzień przerwy przed przyklejeniem plastra z nowego opakowania - podobnie, jak ma to miejsce w wypadku tabletek antykoncepcyjnych.

 

  • Zalety plastrów

Plastry antykoncepcyjne mają więcej zalet, niż tradycyjna forma antykoncepcji hormonalnej, czyli doustnie przyjmowane tabletki – wiąże się to przede wszystkim ze zmniejszeniem obciążenia wątroby. Trzeba o nich pamiętać jedynie raz w tygodniu, dzięki czemu ryzyko związane z zapomnieniem o przyjęciu środka spada niemalże do zera. Na działanie plastrów nie mają wpływu choroby związane z rozstrojem żołądkowym, jak ma to miejsce w przypadku tabletek. Plastry pomagają regulować cykl i zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak torbiel jajnika, rak endometrium, zapalenie miednicy mniejszej. Pozytywnie wpływają także na osoby cierpiące zwykle z powodu długich miesiączek i syndromu napięcia przedmiesiączkowego - znacznie skracają czas krwawienia, a towarzyszące mu dolegliwości niemalże eliminują.

 

  • Zagrożenia związane z plastrami

Przede wszystkim, wbrew zapewnieniom producentów, plastry antykoncepcyjne mają tendencję do odklejania się. Zdarza się to nie tylko podczas intensywnego pływania, ale także w wannie czy pod prysznicem - należy zatem zachować ostrożność w czasie codziennych czynności higienicznych. Ta forma antykoncepcji nie może być stosowana przez osoby z dużą nadwagą ani te ze skłonnością do zakrzepicy. Ich skuteczność może zostać znacznie zredukowana przez przyjmowanie niektórych leków. Plastry antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W czasie stosowania plastrów do organizmu dostaje się większa ilość hormonów, niż ma to miejsce w wypadku używania tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo, podobnie jak w wypadku innych leków, wystąpić mogą różne działania niepożądane, z których najłagodniejszym jest obniżenie libido.