Squash - zasady gry

Squash, to gra sportowa polegająca na odbijaniu rakietą piłki o przednią ścianę kortu, w taki sposób, aby uniemożliwić jej powtórne odbicie przeciwnikowi.

Kolebką gry w squasha jest Anglia. W Polsce gra się w tę grę dopiero od czternastu lat, ale już ma całkiem spore grono zwolenników. Organizowane są również mistrzostwa i zawody dla najlepszych zawodników, powstają coraz liczniej nowe korty, umożliwiając w tym sposób rozwój tej dyscypliny sportowej.

 

Sety i punktacja w squashu

 

Ilość setów – trzy lub pięć – wybierają grający przed rozpoczęciem gry. Każdy set kończy się po otrzymaniu przez jednego z graczy jedenastu punktów. W przypadku remisu dziesięć do dziesięciu punktów, gra się do uzyskania dwupunktowej przewagi, dzięki czemu wynik staje się bardziej sprawiedliwy. Punkty otrzymuje się za wykonanie prawidłowego serwisu oraz za wygranie z przeciwnikiem wymiany piłek. Serwuje zawsze ten gracz, który wygrał wymianę.

 

Sztuka serwowania w squashu

 

Serwowanie w pierwszym secie rozpoczyna zawsze gracz wylosowany przez obrót rakiety (zwycięzcę wskazuje specjalny znaczek umieszczony na rakiecie). Serwujący ma prawo do tej pozycji do czasu, aż jego przeciwnik wygra z nim wymianę piłek. Każdy kolejny set rozpoczynany jest przez gracza, który wygrał poprzedni set. Serwy zaliczone są tylko wtedy, gdy serwujący zagrywa z obu pól na zmianę, trzyma choć jedną stopę w zaznaczonym prostokącie w polu, a piłka dotknie ściany pomiędzy linią serwu i autu oraz trafi w ćwiartkę kortu drugiego gracza, zanim spadnie na podłoże. Dotknięcie przez piłkę linii krótkich (czyli linii umieszczonych 4250 milimetrów od równoległej do nich ściany tylnej) i linii połowy kortu nie jest punktowane.

 

Wygrywanie wymian w squashu

 

Zmiana serwującego oraz zdobywanie punktów następuje w momencie, gdy jeden z graczy niepoprawnie odbierze piłkę, źle zaserwuje lub piłka przed odebraniem dotknie przeciwnika. Poprawne odbicie następuje wtedy, gdy piłka nie zdąży dwa razy odbić się od podłogi, a wcześniej trafiła w przednią ścianę pomiędzy liniami autowymi (może wcześniej dotykać nawet kilku ścian) lub w boczną ścianę bez wcześniejszego dotknięcia podłogi. Odbierający przegrywa zaś piłkę, w momencie gdy nie było szans, by ta uderzyła w przednią ścianę. Utrudnianie dojścia do piłki drugiemu zawodnikowi w squashu jest niedozwolone. Jeśli gracz uzna, że przeciwnik uniemożliwił mu odbicie piłki, poprzez nieusunięcie się z pola, zgłasza tak zwany LET, gra jest wtedy przerywana, a serw powtórzony. Squash ma być przede wszystkim bezpieczną grą, jeśli więc istnieje ryzyko uderzenia rakietą przeciwnika, gra powinna być natychmiast przerywana.