Średnie rasy psów: informacje specjalisty

Średnie rasy psów różnią się między sobą zarówno psychicznymi, jak i zewnętrznymi cechami, jednak łączy je podobna waga, wzrost a także spore potrzeby ruchowe.

Wszystkie Średnie rasy psów osiągają wagę od 11 do 25 kilogramów, przy czym ich wzrost dobiega do 65 centymetrów wysokości. Lista ras należących do tej grupy jest bardzo długa i różnorodna, należą do niej zarówno psy pasterskie, myśliwskie, jak i psy przeznaczane do towarzystwa.

 • Amerykański Staffordshire Terier
  Średnia rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, którego pierwotnym przeznaczeniem było zaganianie byków. Obecnie rasa ta ewoluowała na psa towarzysza. Waga tego teriera waha się od 18 do 23 kilogramów, przy wzroście do 48 centymetrów. Pies tej rasy nadaje się do trzymania w bloku, o ile możliwe jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu. Amerykański Staffordshire terier jest rasą wymagającą zdecydowanego właściciela, który zadba odpowiednio o jego wychowanie. Choć rasa ta nie cieszy się dobrą sławą, dzięki konsekwentnemu wychowaniu staje się on idealnym psem rodzinnym. Należy jednak zawsze pamiętać, by nie pozostawiać go z dzieckiem bez opieki.
 • Angielski Cocker Spaniel
  Rasa cocker spaniel wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie pierwotnie wykorzystywano ją do aportowania drobnej zwierzyny. Obecnie ta średnia rasa psa jest znana na całym świecie jako pies towarzyszący. Cocker spaniel osiąga do 42 centymetrów wysokości i 15 kilogramów wagi. Angielski Cocker spaniel ma wesołe usposobienie i łagodny charakter. Doskonale nadaje się do trzymania w mieszkaniu lub domu. Jego długie futro wymaga jednak systematycznej pielęgnacji. Cocker nadaje się dla ludzi posiadających dzieci, jest w stosunku do nich wyjątkowo cierpliwy i spokojny.
 • Border Collie
  Średnia rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo wykorzystywano ją do zaganiania owiec i bydła. Obecnie jest to głównie pies do towarzystwa. Waga Border Collie to około 22 kilogramy, przy wysokości nieprzekraczającej 54 centymetrów. Pies tej rasy nadaje się do mieszkania w mieście, ale należy mu bezwzględnie zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, gdyż jego brak doprowadza do diametralnej zmiany w usposobieniu psa. Może się on stać nerwowy lub destrukcyjny. Obecnie jest uważany za wyśmienitego psa rodzinnego, o nietuzinkowym poziomie inteligencji. Średnie rasy psów tego typu doskonale sprawdzają się w psich sportach, takich jak agility lub zawody w frisbee.
 • Sznaucer średni
  Pies należący do tej rasy osiąga około 15,5 kilogramów wagi i 50 centymetrów wysokości. Ta średnia rasa psów pochodzi z Niemiec, gdzie początkowo wykorzystywano ją do polowań na gryzonie oraz do obrony mienia. Obecnie sznaucery są trzymane jako psy towarzyszące. Pies tej rasy jest doskonałym stróżem, z uwagi na swój odważny charakter i czujny słuch. Można trzymać go zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Sznaucery szybko się uczą, a tresura sprawia im przyjemność, wymagają jednak spokojnego, ale konsekwentnego właściciela.