Stadion Maracanã - sportowy zabytek Brazylii

Maracana to duma brazylijskiego footballu i piłkarska świątynia, której imponująca historia fascynuje równie mocno, co monumentalny wygląd.

Stadion Maracanã, a właściwie Estádio Jornalista Mário Filho, został oddany do użytku na otwarcie mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1950 roku. Jego budowę rozpoczęto 1948 roku. Początkowo światowe święto piłkarskie, jakim są piłkarskie mistrzostwa świata, miało się odbyć w Niemczech. Jednak przez wzgląd na wojenne rozstrzygnięcia ta kandydatura została szybko odrzucona.

 

 • Historia nazwy stadionu Maracanã
  Według etymologów nazwa Maracana wywodzi się od małej rzeczki płynącej przed laty obok stadionu. Dzisiaj jest to już podziemna rzeka, przykryta powłoką bruku, płynąca wzdłuż podziemnych arterii Rio di Janeiro. Oficjalna nazwa Maracany (Estádio Jornalista Mário Filho) wywodzi się zaś od nazwiska słynnego brazylijskiego dziennikarza sportowego, gorącego propagatora budowy stadionu, który w czasie swojej aktywnej pracy był nawet nazywany przez kibiców „Maracanã”.
   
 • Wymiary i konstrukcja brazylijskiego kolosa
  Sam stadion Maracana robi imponujące wrażenie. Jest położony w kompleksie sportowym, rozciągającym się na powierzchni 200 ha. Jest zbudowany na planie koła, a jego trybuny są częściowo zadaszone. Maracana to jeden z największych stadiów świata, który w czasach swojej największej świetności był w stanie pomieścić prawie 200 tyś. widzów. Mecz o mistrzostwo świata w 1950 roku, w którym Brazylia przegrała z Urugwajem 1:2, obejrzało ponad 199 tyś. osób. Stadion Maracana nie jest specjalnie wysoki – w najwyższym punkcie liczy tylko 24 metry wysokości. Trybuny są osadzone na 60-ciu betonowych słupach w kształcie litery „Y”. Dach stadionu potęguje eliptyczny obwód stadionu. Idąc z duchem bezpieczeństwa stadionowego brazylijska federacja piłkarska musiała mocno ograniczyć ilość miejsc dostępnych na stadionie. Maracana, której często zarzucono brak nowoczesności, została na kilka lat zamknięta, a w 2005 roku rozpoczęła się jej gruntowna modernizacja, trwająca ponad 10 miesięcy. Stadion oddano do użytku z 95 tysiącami nowoczesnych, plastikowych krzesełek.
   
 • Funkcja pozasportowa i przyszłość stadionu
  Maracanã, jak wiele tak olbrzymich stadionów, nie jest wykorzystywana tylko do świętowania wydarzeń sportowych. Tutaj koncert miała Madonna, The Rolling Stones, czy The Police. W 1997 roku, w trakcie swojej 80 podróży apostolskiej papież Jan Paweł II odprawił na Maracanie Liturgię Słowa. W 2014-stym roku Brazylia zorganizuje swoje drugie mistrzostwa świata w piłce nożnej, a w 2016 – letnie igrzyska olimpijskie. Brazylijska federacja piłkarska proponuje rozegrać na Maracanie mecz otwarcia, wraz z ceremonią otwierającą mistrzostwa oraz wielki finał. Już niedługo Maracanã, która według konwencji haskiej z 1954 roku jest dobrem narodowym, zaświeci nowym blaskiem, wprowadzając brazylijski zabytek w świat nowoczesnego footballu.