Stambuł – miasto dwóch kontynentów

Stambuł to pod wieloma względami wyjątkowe miasto – już samo położenie, na granicy dwóch kontynentów, gwarantuje różnorodność atrakcji turystycznych.

Stambuł to jedno z największych miast na świecie - podzielone jest przez cieśninę bosforską na cześć azjatycką i europejską. Wielokulturowość metropolii widać choćby w imponujących zabytkach – licznych pałacach, kościołach czy meczetach. Obok obiektów historycznych, Stambuł ma także do zaoferowania wiele innych ciekawych atrakcji.

Symbole miasta dwóch kontynentów

Stambuł ma bardzo bogatą historię – zdobyty przez Greków, najpierw nosił nazwę Bizancjum, a następnie przez blisko ponad tysiąc lat ( 324-1453) był to Konstantynopol. Dwa bardzo charakterystyczne budynki w Stambule to świątynie - Kościół Mądrości Bożej i Błękitny Meczet. W pierwszej z nich znajduje się muzeum, gdzie można podziwiać między innymi różnorodne mozaiki, przedstawiające Chrystusa, Konstantyna I Wielkiego czy cesarza Aleksandra. Punktem obowiązkowym jest także słynna płacząca ściana. Uwagę zwracają imponujące minarety otaczające świątynie. Błękitny Meczet także jest symbolem miasta Stambuł. O tym, jak ważne jest to miejsce, świadczą zasady obowiązujące podczas wizyty w meczecie. Wyznaczone są godziny zwiedzania oraz odpowiedni strój. Przed wejściem należy zdjąć obuwie, a kobiety dodatkowo powinny mieć nakrycie głowy. W środku znajduje się między innymi Królewska Loża czy kawałek świętego kamienia z Kaaby. W pobliżu Błękitnego Meczetu położony jest inny cenny zabytek – pałac Topkapı Sarayı, który według legend, przez niemal 400 lat był siedzibą sułtanów.

Pozostałe atrakcje Stambułu

Na kontynencie europejskim znajduje się Pałac Dolmabahçe. Jest to najstarszy pałac w Stambule zbudowany w stylu europejskim. Turyści mogą podziwiać w nim Selamlık – historyczne miejsce oficjalnych spotkania sułtana oraz Harem. Składa się on z dwóch części - jedna z nich wychodzi na morze, druga na ogrody. W przeszłości mieszkał w nim sułtan wraz z żonami i królową matką. Popularnym miejscem w Stambule jest deptak Hipodrom. Podczas spaceru warto zobaczyć piętnastowieczny Obelisk Teodozjusza I, obelisk Konstantyna VII oraz Kolumnę Wężową. W Stambule znajduje się jedno z największych muzeów archeologicznych na świecie, gdzie zgromadzone zostały liczne zbiory i zabytki sztuki. Nad morzem Marmara znajdują się rozległe fortyfikacje obronne - Mury Teodozjusza. Stambuł to także liczne atrakcje kulturalne - festiwale, koncerty, zawody sportowe (w Stambule swoją siedzibę mają najlepsze kluby w Turcji – Galatasaray, Besiktas i Fenerbahce). Mecze pomiędzy tymi drużynami ekscytują całe miasto, a podczas spotkań można podziwiać fanatycznych kibiców tych klubów. W tak dużym mieście nie brakuje oczywiście dyskotek, pubów, restauracji czy kin. Warto spróbować tradycyjnego tureckiego Kebabu i anyżowej wódki Raki, odwiedzić największy kryty bazar w Europie oraz tureckie łaźnie.