Step boxing - charakterystyka

Step boxing to intensywny trening, który pomoga rozładować energię oraz spalić zbędne kalorie, znakomity dla osób, które posiadają dużo energii i lubiących urozmaicone ćwiczenia.

Step boxing to mało popularny w Polsce sport, który przywędrował do nas pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród mężczyzn unikających klasycznego aerobiku czy fitnessu z przekonania, że są one przeznaczone tylko dla kobiet. Jest to zbiór ćwiczeń pochodzących z różnych sztuk walki, gdzie ciosy nie są kierowane na przeciwnika.

 

 • Step boxing - co to takiego
  Ćwiczenia, które składają się na step boxing można podzielić na trzy części: ciosy górne, kopnięcia i uderzenia. Nie ma to nic wspólnego z agresją, ponieważ uczestnicy nie ćwiczą tych ciosów i uderzeń na sobie. Podobnie jak w przypadku sztuk walki, tak i w tym sporcie można osiągać różne stopnie wtajemniczenia. Na początku, na etapie nauki, kiedy wszyscy uczą się jeszcze poprawnego wykonywania ciosów i kopięć, treningi prowadzone są powoli. Z czasem, kiedy zajęcia nabierają tempa, w ciągu 15 minut ćwiczeń można spalić nawet 170 kalorii. Typowe zajęcia zaczynają się kilkuminutową rozgrzewką. Główna i najdłuższa część treningu, bo trwająca około 40 minut to ćwiczenia właściwe, zapożyczone z różnych sztuk walki. Ostatnie 10-20 minut to rozciąganie oraz rozluźnianie po intensywnym treningu.
   
 • Step boxing - dla kogo
  Jest to sport przeznaczony dla osób nie lubiących monotonii, szukających nowych wyzwań i zróżnicowanych ćwiczeń. Zajęcia polecane są osobom , które posiadają wyczucie rytmu i wytrzymałość, ponieważ ćwiczenia odbywają się w rytm szybkiej muzyki. Ponadto, to doskonała metoda na rozładowanie nerwów, stresu i negatywnych emocji w nieszkodliwy sposób. Dobrze jest, jeżeli osoby chcące ćwiczyć ten sport wcześniej trenowały jakiś na przykład aerobik czy też fitness, gdyż istotna jest tu kondycja.
   
 • Step boxing - jaki strój
  Aby trenować ten sport nie trzeba posiadać specjalnego stroju. Najważniejsze jest obuwie - powinno być lekkie oraz dobrze wyprofilowane. Równie dobrze można ćwiczyć boso. Jeżeli chodzi o strój, to należy postawić na wygodę. Ubranie nie może krępować ruchów, dlatego dobrze, jeżeli jest luźne. Kobiety posiadające obfity biust powinny dla swojej wygody zainwestować w sportowe staniki.
   
 • Step boxing - korzyści dla zdrowia
  Regularnie stosowane ćwiczeniapozwalają  nie tylko rozwijać kondycję fizyczną i wytrzymałośc siłową, ale także poprawia krążenie oraz wydolnośc oddechową. Taka forma ćwiczeń pomaga spalić zbędn kalorie, wyrzeźbić sylwetkę, a nawet kształtować charakter. Oprócz tego do step boxingu wprowadzane są elementy relaksacji czy też kształtowania siły umysłu. Dzięki tym ćwiczeniom można doskonalić się zarówno fizycznie, jak i wpływać na swoją psychikę.