Storczyki w domu - uprawa i pielęgnacja

Bazą prawidłowej pielegnacji storyczków w domu sa rozproszone światło, odpowiednie podlewanie jak również temperatura i podłoże dobrane do typu rośliny.

Storczyki to rośliny pochodzące z Malezji, Indonezji i Australii. Ich wyjątkowość polega na pięknych kwiatach, które potrafią się utrzymywać nawet do dziewięciu miesięcy w roku. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie uprawiać storczyki w domu, co przy odrobinie wiedzy i zaangażowania daje wspaniałe efekty.

 

 

  • Nasłonecznienie
    Storczyki, jak każde rośliny, potrzebują światła do wzrostu i rozmnażania się. Ponieważ ich naturalnym środowiskiem są tropikalne dżungle, a ich wzrost następuje pod osłoną liści innych drzew, kwiaty te lubią światło rozproszone. Nadmiar promieni słonecznych będzie powodował poparzenie liści, dlatego trzeba unikać wystawiania ich bezpośrednio na światło dzienne. Jeżeli storczyk otrzymuje za dużo energii słonecznej, jego liście zaczną zmieniać barwę na bordową. Jest to moment, w którym jeszcze nie nastąpiło poparzenie, dlatego przestawienie kwiatka w mniej nasłonecznione miejsce powinno odwrócić proces. Świetnym wskaźnikiem ilości pobierania światła przez storczyki w domu jest sprawdzenie za pomocą dotyku, czy jego liście nie są zbyt ciepłe. Jeżeli ich temperatura jest znacznie wyższa od pokojowej, oznacza to, że otrzymują zbyt dużo energii i najlepiej kontrolować jej ilość zacieniając miejsce, w którym roślina się znajduje.
  • Podlewanie
    Storczyki w domu lubią dość dużą wilgotność, co jest związane z ich pochodzeniem. W lasach, w których naturalnie rosną jest wysoka wilgotność powietrza, duże opady deszczu i jednocześnie wiatry, które przyczyniają się do szybkiego przesychania kołyszących się roślin. Dlatego storczyki muszą mieć odpowiedni przewiew, nie lubią zbyt długo utrzymującej się wilgoci, co może prowadzić nawet do śmierci roślin. Przy podlewaniu kwiatów należy pamiętać o ważnej zasadzie, iż podłoże powinno przeschnąć zanim podlejemy je ponownie. Storczyki lepiej zniosą zbyt małą ilość wody od jej nadmiaru. Nawadnianie najlepiej przeprowadzać przed południem, tak aby korzenie roślin zdążyły obeschnąć przed nocą. Ponieważ w warunkach naturalnych storczyki czerpią substancje odżywcze z rozkładających się szczątków owadów, próchnicy i nawet ptasich odchodów, warto stosować specjalne nawozy, które są dostępne do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym.
  • Temperatura i podłoże
    Do właściwego rozwoju i kwitnienia storczyki potrzebują również odpowiednią, stałą temperaturę. Kwiaty te można podzielić na trzy grupy: zimnolubne, które najlepiej rozwijają się przy 16-21 stopniach Celsjusza, takie, które wymagają średnich temperatur (18-24 stopnie Celsjusza) oraz ciepłolubne, najlepiej rozwijające się w temperaturze 21-29 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby utrzymać różnicę między dniem i nocą, to znaczy, że temperatura w nocy powinna być niższa o około trzy stopnie Celsjusza. Storczyki w domu oprócz odpowiedniej temperatury, wilgotności i nawodnienia, potrzebują również specjalnego podłoża. Na podstawie ich sposobu funkcjonowania można podzielić te rośliny na dwie grupy: epifity, porastające konary i storczyki naziemne. Należy się tym sugerować przy wybieraniu podłoża dla kwiatów. Uważa się, że najlepszych warunków dostarczy gleba o trwałej strukturze, dobrym zatrzymywaniu soli mineralnych oraz lekko kwaśnym odczynie. Ważne jest również, aby miała ona dużą porowatość, co spowoduje odpowiedni odpływ wody i tym samym zapobiegnie gniciu korzeni.