Stosowanie sterydów - nie tylko w sporcie

Stosowanie sterydów ma miejsce nie tylko w świecie sportu, ale również w terapiach ze sportem niezwiązanych, na przykład osób mających problemy z układem kostno-mięśniowym.

W dzisiejszym świecie, kiedy panuje moda na piękne ciało, wielu sportowców decyduje się na „pomoc z zewnątrz” w postaci stosowania sterydów mających za zadanie wspomóc ich w walce o wymierne rezultaty swoich żmudnych ćwiczeń treningowych, które chcą oni osiągnąć w jak najkrótszym czasie. Oczywiście to nie koniec zastosowań środków sterydowych, ponieważ jest ich znacznie więcej.

Stosowanie sterydów przez sportowców

Sportowcy, by zwiększyć swoją wydolność oraz szybciej osiągnąć zamierzone rezultaty, często decydują się na zażywanie wszelkiego rodzaju „odżywek”, które są niczym innym jak sterydami anabolicznymi. Stosowanie sterydów w przypadku sportowców pozwala zwiększyć efektywność, szczególnie w przypadku kulturystów, którym zależy na szybkim i spektakularnym rozbudowaniu tkanki mięśniowej. Sterydy umożliwiają to, ponieważ oczywiste jest, że godziny spędzone na siłowni nie zawsze wystarczają, by uzyskać oczekiwane rezultaty, sprawa genów odziedziczonych po rodzicach również nie rozwiązuje sprawy. Sportowcy sięgają więc coraz częściej po tego typu substancje, będąc jednocześnie w pełni świadomymi skutków ubocznych tego procederu. Trzeba bowiem wiedzieć, że „odżywki” te nigdy nie są obojętne dla organizmu, nawet po paru latach po zaprzestaniu ich zażywania mogą się dopiero ujawnić pierwsze negatywne skutki. Najbardziej traci na tym przeważnie wątroba, układ krążenia (zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, co może prowadzić do zawału), wzrok oraz układ odpornościowy. Warto dodać, że nie jest dozwolone stosowanie każdych sterydów – ważna jest zarówno ich jakość, jak i dawkowanie (absolutnie wykluczone są tzw. środki dopingowe).

Stosowanie sterydów w medycynie

Poza sportem sterydy w postaci różnych tabletek, inhalatorów, aerozoli bądź maści mają liczne zastosowania w medycynie. Głównym działem anatomii człowieka, gdzie stosowanie sterydów jest najbardziej pożądane, jest układ ruchu – zarówno bierny (kostny i chrzęstny), jak i czynny (mięśnie). Zażywa się je w przypadku m.in. osteoporozy, złamań, bólu krzyża, kręgosłupa (przy nieprawidłowym ułożeniu kręgów lub wysunięciu się dysku), zaburzeniach wzrostu, rwie kulszowej albo przy zaniku mięśni. Sterydy powinni przyjmować także osoby zmagające się z cukrzycą, wrzodami żołądka, wątroby albo dwunastnicy, chorobami skóry, nadciśnieniem tętniczym, nieprawidłową pracą nerek, a także z ułomnościami w produkcji hormonów, z czym często wiąże się niedoczynność jąder (jeśli chodzi o mężczyzn) czy rak piersi (kobiety). Stosowanie sterydów jest wskazane również w sytuacji zakażenia, poparzenia, uczulenia, rekonwalescencji po ciężkiej operacji, niedożywienia (w tym także w skrajnym przypadku – anoreksji) oraz choroby wirusowej (w tym zarażenia się wirusem HIV).