Strach przed ciemnością u dzieci - jak go pokonać

Aby pokonać strach przed ciemnością, należy poznać przyczyny lęku, porozmawiać o nim z dzieckiem i oswoić strach poprzez zabawę.

Dzieci mają bujną wyobraźnię, która, w połączeniu z bodźcami, działającymi na emocje, a wywołującymi negatywne uczucia, tworzy nieistniejące potwory. Fikcyjne postaci ożywają przeważnie wtedy, kiedy w pokoju gaśnie światło. Strach przed ciemnością jest wynikiem tego, że ukrywa ona wszystko, co jest ważne dla dziecka, czyli twarze rodziców, ulubione zabawki, pokój. Poza tym kolor czarny kojarzy się ze złem. Nie można uchronić dziecka przed negatywnymi emocjami, można jednak złagodzić ich skutki.

 

 

  • Znalezienie przyczyny lęku
    Aby zwalczyć strach przed ciemnością, należy poznać przyczyny lęku. Małe dzieci żyją w przeświadczeniu, że to, czego nie widać nie istnieje, dlatego zgaszenie światła powoduje niepokój. Może być również tak, że pociecha boi się, iż spod łóżka wyjdzie potwór i ją zabierze albo, że coś złego stanie się rodzicom. Są to najpowszechniejsze przyczyny strachu przed ciemnością, ale powód może być zupełnie inny. Malec na pewno sam opowie o tym, dlaczego boi się ciemności. Należy uważnie wysłuchać wypowiedzi, najlepiej trzymając dziecko za rękę, aby zmniejszyć uczucie strachu. Trzeba też wykazać zrozumienie dla nieporadności opowieści. Strach jest uczuciem irracjonalnym i trudno go opisać. 
  • Rozmowa o strachu
    Rozmowa o strachu przed ciemnością nie może być tłumaczeniem, że nie ma się czego bać, nie należy też szydzić z lęku ani bagatelizować problemu. Rodzic powinien zapewnić, że kocha dziecko i będzie czuwać nad jego bezpieczeństwem, że to nigdy się nie zmieni i nie ma znaczenia czy jest ciemno, czy widno. Można też wytłumaczyć, iż w ciemności nic nie znika, jest ona wynikiem tego, że do danego miejsca nie dopływa światło, a nie działaniem sił zła. Starsze dzieci na pewno chętnie wysłuchają opowieści o codziennej wędrówce słońca. Dobrze jest też powiedzieć, że czarownice, potwory i czary istnieję tylko w bajkach.
  • Zabawy oswajające ciemność
    Rodzic powinien doprowadzić do tego, aby malec sam doszedł do wniosku, że ciemność nie jest straszna. Najłatwiej oswoić lęk poprzez zabawę. Można najpierw chować pod kocem misia i pokazać, że nic złego mu się nie stało. Później rodzic powinien cały okryć się kocem i opowiedzieć, że nic nie widzi, ale nie dzieje mu się krzywda. Jeśli dziecko wyrazi ochotę, można również jemu założyć koc na głowę. Nie wolno jednak robić tego na siłę. Kolejnym sposobem oswajającym strach przed ciemnością może być zabawa w chowanego. Rodzic gasi na chwilę światło i ukrywa zabawkę. Następnie dziecko, już przy zapalonym świetle, musi ją odnaleźć. Warto zaproponować malcowi schowanie zabawki w ciemnościach. Samodzielne zgaszenie światła oraz przejście po pokoju i zajrzenie pod łóżko czy do szafy uświadomi dziecku, że ciemność nie kryje potworów. W trakcie zabaw z ciemnością należy cały czas być przy dziecku, żeby czuło się bezpieczne.