Strelicja królewska: hodowla i pielęgnacja

Strelicja królewska należy do najbardziej efektownych roślin doniczkowych, hodowla i pielęgnacja nie jest wymagająca, ale znajomość podstawowych zasad pozwoli uniknąć wielu błędów.

Strelicja królewska pochodzi z Republiki Południowej Afryki. W krajach o ciepłym klimacie jest często sadzona na klombach i przydrożach. Kształt i kolor jej kwiatów jest na tyle efektowny, że często nazywa się ją rajskim ptakiem. To sprawia, że jest chętnie uprawiana poza Afryką, jako roślina doniczkowa i ogrodowa. Kwiaty mają kolor pomarańczowy z ciemnoniebieskimi słupkami. Liście są wiecznie zielone, mają długie ogonki liściowe. Roślina nie przekracza 1 metra wysokości. Wyrasta z podziemnych kłączy.

Zasady hodowli
Klimat umiarkowany jest zbyt chłodny dla strelicji, dlatego najczęściej można ją spotkać jako roślinę doniczkową. Kwitnie przez całą wiosnę, począwszy od lutego. W sprzyjających warunkach również od września do kwietnia. Strelicja królewska najlepiej się czuje na żyznej, ciężkiej glebie. Dobrze sprawdza się mieszanka ziemi darniowej, piasku i gliniastego podłoża. Należy jednak pamiętać o dobrym drenażu, gdyż stanie w wodzie nie sprzyja roślinie. Stanowisko powinno być półcieniste. Nasłonecznienie jest dobrze tolerowane przez strelicję, ale wymaga ona wtedy obfitego podlewania i zraszania. Rozmnażania strelicji można z powodzeniem dokonać z nasion. Wcześniej należy je moczyć przez 2-3 doby, często zmieniając wodę. Kiełkowanie następuje w ciągu kilku do kilkunastu tygodni.

Pielęgnacja rośliny
Strelicja jest rośliną wymagającą dużej ilości substancji odżywczych w glebie. Należy ją regularnie zasilać nawozem o niskiej zawartości azotu a obfitym w mikroelementy. Stosowanie nawozów naturalnych może prowadzić do grzybicy i obumarcia rośliny. Strelicja tworzy rozległy system korzeniowy, dlatego wymaga dużej donicy. Przesadzać należy je z tego względu dosyć często. Liście rośliny są dość delikatne, dlatego nie powinny stykać się z innymi roślinami i sprzętami. W przeciwnym razie końcówki liści mogą się strzępić i zasychać. Od października należy zmniejszyć podlewanie, aby roślina przeszła w stan spoczynku. Zapewni to obfite kwitnienie na wiosnę. Podczas zimowania temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza, optymalnie 18 stopni. W sezonie wegetacyjnym najlepsza temperatura to 22-25 stopni. W lutym należy zwiększyć podlewanie, aby roślina obficie zakwitła.

Ciekawostki
Strelicja otrzymała swą nazwę na cześć Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Była ona żoną Jerzego III, króla Anglii. Sama pasjonowała się roślinami i była zdolnym botanikiem amatorem. Strelicja królewska jest spokrewniona z bananem jadalnym. Kwiaty strelicji są zapylane przez ptaki nektarniki. Roślina wabi je do kwiatów nektarem, który stanowi dla ptaków wysokoenergetyczne pożywienie. Podczas spijania nektaru ptak jest oprószany pyłkiem rośliny, który następnie przenosi na kolejną strelicję.