Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej: jak sobie z nim poradzić

Nadmierny stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zrujnować naszą szansę na pracę, należy zatem z nim walczyć różnymi środkami, zaczynając od wprawienia się w miły nastrój.

Sytuacje stresowe przeżywamy w swoim życiu w różnych sytuacjach. Wynika to z tego, że nie czujemy się pewni własnych możliwości, ani nie wiemy, jaki będzie finał danej sprawy. Im bardziej coś jest dla nas cenne i nam na tym zależy, tym większy niepokój nas ogarnia. Dlatego stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej dokucza nam z taką siłą.

Fizyczne objawy stresu
Rozmowa o pracę niewątpliwie należy do jednych z najbardziej stresujących. Wynika to z tego, że ciężko jest dziś znaleźć dobre zatrudnienie i każdy z nas chciałby wykorzystać daną mu szansę. Pierwsze objawy stresu pojawiają się już w wieczór poprzedzający dzień rozmowy, bądź z samego rana. Bardzo często chodzimy do toalety i boli nas żołądek. Warto skorzystać z domowych metod walki ze stresem. Nieszkodliwie i łagodnie działa herbata rumiankowa bądź melisa. Tej ostatniej nie należy jednak za dużo pić, gdyż efektem ubocznym może być senność. Nie jest to wskazane, gdyż stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pożądany w umiarkowanej dawce, abyśmy spisali się jak najlepiej. Kolejnym objawem może być nadmierne pocenie się i powiązany z tym brzydki zapach. Zaleca się użycie antyperspirantu o łagodnym zapachu. Jeśli ktoś cierpi na tak silne objawy jak bóle głowy, żołądka, nudności, powinien skorzystać z łagodnych medykamentów.

Psychiczne objawy stresu
Oprócz zmian, jakie zachodzą w naszym ciele przez stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej, inaczej funkcjonuje także nasz umysł. Jesteśmy spięci i nerwowi, nie potrafimy o niczym innym myśleć. Wydaje nam się, że cała nasza wiedza gdzieś zniknęła, a osobowość wcale nie jest interesująca. Przed wyjściem z domu, należałoby się trochę zrelaksować. Warto z rana wziąć przyjemny prysznic, posłuchać ulubionej muzyki. Przyrządzić sobie ulubioną potrawę na śniadanie, wysłuchać kilku miłych słów od partnera czy bliskich. Oddychać spokojnie i głęboko. Warto pomyśleć o miłych rzeczach i naszych dotychczasowych sukcesach, z których sami jesteśmy dumni. Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej potrafi sparaliżować osobę ubiegającą się o pracę. Aby do tego nie dopuścić, warto zapewnić sobie miłe chwile przed spotkaniem, odprężyć się i podbudować na duchu. Tylko w ostateczności należy sięgnąć po środki farmakologiczne.