Stroik adwentowy: propozycje samodzielnego wykonania

Żeby samemu zrobić stroik adwentowy powinniśmy najpierw zastanowić się, jak wianuszek ma wyglądać, a następnie zaopatrzyć się w potrzebne materiały w sklepie lub poszukać ich w naturze.

Stroik adwentowy jest ważnym elementem dekoracji mieszkania w czasie Bożego Narodzenia. Producenci ozdób prześcigają się w zaskakiwaniu klienta swoją pomysłowością. W sklepach dostępne są różne wzory gotowych ozdób, które mogą być wykonane z tworzyw sztucznych albo z materiałów naturalnych. Jednak dużo więcej satysfakcji i przyjemności może dostarczyć samodzielne wykonanie wieńca.

 

Co jest potrzebne do wykonania stroika adwentowego?

 

Samodzielne wykonanie stroika możemy zacząć od wizyty w sklepie z artykułami florystycznymi i w ogrodzie. W sklepach dostępne są gotowe podstawy pod wianuszek. Mogą być z naturalnych materiałów, słomy, siana, zielonego mchu, albo z gąbki florystycznej do żywych lub suchych roślin. Podstawy z gąbki florystycznej do żywych kwiatów nie są zbyt tanie, dużo przystępniejsze dla naszej kieszeni są podstawy z siana i słomy. Kiedy już zdecydujemy się, na jakiej podstawie wykonamy stroik, możemy wybrać się do ogrodu lub do lasu. Znajdziemy tam wiele pięknych kolorowych i naturalnych dodatków: korale jarzębiny, owoce dzikiej róży, jagody czarnego bzu i inne. W ogrodach pełno jeszcze wybarwionych na czerwono i złoto liści o różnorodnych kształtach. Małym sekatorkiem możemy też uciąć gałązki roślin zimozielonych: świerku, cisa, tui, sosny. Nie będą potrzebne duże gałęzie, ograniczmy się do ścinania gęsto rosnących i wielokrotnych pędów. W ten sposób nie szkodzimy roślinie. Zaopatrzmy się jeszcze w kolorowy cienki sznurek oraz świeczki, które symbolizują kolejne tygodnie adwentu. Możemy też kupić gotowe podkładki pod świeczki. Gdy mamy przygotowany materiał, możemy zacząć nasze dzieło.

 

Stroik adwentowy na gotowej podstawie

 

Podstawę z gąbki florystycznej żywej w kształcie okręgu wkładamy do zimnej wody. Pozostawiamy na kilka godzin, żeby gąbka dobrze nasiąkła. W tak przygotowane podłoże wkładamy symetrycznie cztery świeczki, a rzędami podobnej wielkości małe gałązki świerku, jodły, tui, przetykając je kolorowymi elementami jarzębiny, róży czy innej rośliny. Kiedy cały wianuszek jest utkany roślinami, sekatorkiem możemy przystrzyc zbyt wystające gałązki. Taki stroik adwentowy musimy co jakiś czas podlewać, żeby rośliny pozostały długo zielone. Jeśli na podstawę wybieramy wianek z siana czy słomy, zamiast wtykania gałązek w podłoże, uplatamy je w rzędach, jeden za drugim. Tak więc pierwszy może być rząd świerkowy, następny z kolorowych liści, kolejny z tui. Każdy szereg przymocowujemy do podstawy sznurkiem lub drutem, który nie powinien być widoczny dla oglądających. Na gotowy upleciony wianek mocujemy świece przy pomocy gotowych podkładek lub drutu wetkniętego w lekko rozgrzaną świecę. Podstawę na stroik można zrobić również samodzielnie z drutu i postępować jak wyżej.