Studia i praca za granicą: jak to połączyć?

Młodzi, ambitni ludzie często myślą o studiach i pracy za granicą. Początkowo problemem może być połączenie tych dwóch dziedzin życia, jednakże jest wiele możliwości by tego dokonać.

Osoby, które chciałyby studiować za granicą muszą się liczyć z wysokimi kosztami utrzymania, a także opłaty czesnego. Warto więc połączyć naukę z pracą. Na celowniku ambitnych studentów najczęściej są kraje anglojęzyczne wchodzące w skład Wielkiej Brytanii. Nie bez powodu- język angielski stał się międzynarodowym narzędziem komunikacji, którego uczymy się od najmłodszych lat. Dzięki temu studia i praca za granicą są w zasięgu naszych możliwości.

Pierwsze kroki

Gdy już zdecydujemy, jaka uczelnia nas interesuje, powinniśmy się zorientować, jakie są wymagania, aby się na nią dostać. Następnie zdajemy egzamin językowy zwany IELTS (w przypadku Wielkiej Brytanii) lub inny, którego będzie wymagała uczelnia, wysyłamy podanie zawierające prośbę o przyjęcie na studia i czekamy na decyzję. Przy odrobinie szczęścia możemy stać się studentami zagranicznego uniwersytetu. Następnie zapoznajemy się z planem zajęć na uczelni. Odbywają się one najczęściej parę godzin dziennie, dwa lub trzy dni w tygodniu. Mając na uwadze nasz plan rozpoczynamy szukanie źródła zarobku by połączyć studia i pracę za granicą.

Studenckie Pośrednictwo Pracy

Pierwszym miejscem, w które powinniśmy się udać, jest Studenckie Pośrednictwo Pracy, które prowadzi każda uczelnia wyższa. Zajmują się one wyszukiwaniem ofert pracy, dostosowując je do bieżących potrzeb studentów, a także ich planu zajęć. Oznacza to, iż pracownicy takiego pośrednictwa dbają o to by praca nie kolidowała ze studiami. Faktem jest też, że wyjątkową uwagą obdarzają obcokrajowców, którym jest ciężej zaaklimatyzować się w nowym środowisku. W Wielkiej Brytanii pracodawcy chętnie przyjmują studentów jako pracowników do swoich firm. Dzieje się tak między innymi dlatego, że bardzo popularnym zjawiskiem stało się kształcenie w zawodzie młodych, niedoświadczonych ludzi, którzy mogą się stać rzetelnymi i oddanymi pracownikami.

Uzyskanie pomocy w agencji pracy

Jeśli wszystkie pozycje prezentowane przez Studenckie Pośrednictwo Pracy będą zajęte możemy się udać do agencji pracy. Ich ilość za granicą jest ogromna. Zajmują się one wyszukiwaniem pracowników na zlecenia firm. Gdy udamy się w takie miejsce, agent poprosi nas o wypełnienie ankiety i przeprowadzi z nami rozmowę dotyczącą naszego doświadczenia zawodowego, odbywanych studiów, a także umiejętności i zainteresowań. Na podstawie tych informacji wybierze najlepsze dla nas oferty, poda numery telefonów lub umówi nas na spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Często się zdarza, że niektóre oferty pracy są kierowane tylko dla osób uczących się, co świadczy o tym, że będzie istniała możliwość rozsądnego połączenia studiów i pracy za granicą.

Wszystko na własną rękę

Istnieje także możliwość samodzielnego dostosowania pracy do studiów. Wystarczy przetłumaczone na język danego kraju Curriculum Vitae (CV) rozdać potencjalnym pracodawcom, następnie czekać na telefon aranżujący rozmowę kwalifikacyjną, a na niej poruszyć temat studiów i planu zajęć. Część pracodawców może się nie zgodzić jednakże zapewne znajdzie się taki, który dostosuje grafik do naszych potrzeb tak by każda ze stron była usatysfakcjonowana. Połączenie studiów i pracy za granicą jest procesem czasochłonnym, wymagającym skrupulatności i rozsądnego podejmowania decyzji. Jednakże warto jest dbać o wykształcenie, które kiedyś może stać się źródłem niemałych zarobków i satysfakcji zawodowej.