Studia na jednym z uniwersytetów amerykańskich?

Uniwersytety amerykańskie są marzeniem większości studentów ze wszystkich krajów, aż pięćdziesiąt dziewięć z nich zajmuje miejsca w pierwszej setce najlepszych szkół wyższych na świecie.

Najszerszy dostęp do wiedzy, najwięcej prestiżowych nagród za publikacje, popularność i budżet – to wszystko sprawia, że uniwersytety amerykańskie nie mają sobie równych, miażdżąc konkurencyjne placówki również w Europie. Główną zaletą jest popularny język, którego nauka w dzisiejszych czasach, rozpoczynana się już od najmłodszych lat. Daje to w przyszłości duży komfort, wywołany łatwością łamania barier językowych, które dla niektórych są głównym powodem rezygnacji z podjęcia nauki na uniwersytetach amerykańskich.

 

 

  • Wachlarz zalet uniwersytetów amerykańskich 

Studia w Stanach Zjednoczonych to nie tylko przygoda intelektualna i zapoznanie nowej, interesującej kultury. To klucz do przyszłej kariery zawodowej. Średnia zarobków absolwenta college’u jest wyższa aż o 24 tysiące dolarów rocznie, od tej, którą posiada osoba po ukończonej szkole średniej. Uniwersytety amerykańskie to najlepsza inwestycja w siebie, swój rozwój i wykształcenie. Istnieje także wiele programów pomocy finansowej dla biednych studentów. Jednakże należy pamiętać, że bez odpowiedniej znajomości języka zrozumienie wykładów i zaliczenie etapów jest praktycznie niemożliwe. Po zapoznaniu się z ofertą danego uniwersytetu amerykańskiego, należy złożyć podanie o wizę, czyli pozwolenie na wylot do USA. Niezbędne jest więc okazanie decyzji o przyjęciu na studia i zaświadczeniu finansowym, pozwalającym uregulować opłaty za naukę.

 

  • Wybór szkoły wyższej

Wśród najlepszych uniwersytetów amerykańskich, królują przede wszystkim te, o ścisłych kierunkach. Przeprowadzają liczne ilości badań naukowych, które kończą się często pojawieniem wynalazków technologicznych na rynku. Takie możliwości daje California Institute of Technology (CalTech). Jak nazwa wskazuje, kształci on głównie inżynierów. Studia nie są niestety darmowe. Rocznie trzeba zapłacić ponad 52 tysiące dolarów, co dla polskiego studenta jest kwotą wręcz niewyobrażalną. Takich samych pieniędzy żąda Massachusetts Institute of Technology (MIT) – najbardziej znana placówka kształcąca informatyków i inżynierów. Najlepsza decyzja to studia na Uniwersytecie Yale – są darmowe, dlatego trafiają tu jedynie najlepsi. Przed dokonaniem wyboru uniwersytetu amerykańskiego należy więc sporządzić wcześniej listę interesujących nas kierunków i placówek, a następnie wyszukać dostępne w Internecie informacje o szkole, zasadach przyjmowania i sylwetce przyszłego studenta. Należy pamiętać, że popularność i wysoki poziom kształcenia idzie niestety w parze z niewyobrażalnie wysokimi opłatami.