Studiować na Uniwersytecie Cambridge

By spełnić marzenie niejednego przyszłego studenta o Uniwersytecie Cambridge nie wystarczy tylko statut prymusa naukowego, ale także bardzo zasobne zaplecze finansowe.

Uniwersytet Cambridge to najstarsza, zaraz po Oxfordzie, angielska szkoła wyższa. Jego historia sięga 800 lat i nie bez powodu uznawany jest za jedną z najlepszych placówek kształcących studentów na świecie. Tradycje tego wspaniałego miasta uniwersyteckiego są pielęgnowane od 1209 roku, przyciągając do siebie studentów z całego świata. Dodatkowo kuszą ogromną ilością kierunków – jest ich aż 27 – oraz 150 wydziałami, szkołami i innymi instytucjami.

 

 

  • Życie towarzyskie na Uniwersytecie Cambridge

Studia w angielskim mieście pozwalają poznawać wspaniałą kulturę. To właśnie tutaj, można zwiedzić historyczny King’s College, który posiada najpiękniejszą na świecie średniowieczną kaplicę, gdzie można posłuchać chóru Uniwersytetu Cambridge. Można ponadto udać się na przeprawę łodzią po rzece Cam, podziwiając z niej zabytkowe biblioteki, mosty i dziedzińce. Na Uniwersytecie Cambridge prawie każdy student próbuje popularnego wiosłowania, nawet jeśli nie ma szans na udział w corocznym wyścigu z Oxfordem. Na szczęście nic straconego, ogrom stowarzyszeń studenckich oferuje rozrywkę dla miłośników od operetki aż po brydża.

 

  • Regulamin studiów

Studia na Uniwersytecie Cambridge trwają trzy lata i dzielą się na dwa bloki – tak zwane Parts. Pierwsza część obejmuje szeroką naukę wybranego przedmiotu, druga zaś to studia specjalistyczne. Na przedmiotach ścisłych dochodzi zazwyczaj jeszcze trzecia część (trwająca kolejny rok). W posiadanie dyplomu wchodzi się po zaliczeniu każdej części w formach ustnych, pisemnych i praktycznych. Nauka, podobnie jak w polskich szkołach wyższych, odbywa się na wykładach i ćwiczeniach, a wszystko to w warunkach wysoko zaawansowanej technologii i pod okiem najlepszych w kraju specjalistów i pedagogów.

 

  • Wyrzeczenia drogą do wykształcenia

Przykrą wiadomością, dla spragnionych wiedzy przyszłych magistrów, są wysokie koszty, z którymi trzeba się liczyć przed wstąpieniem na Uniwersytet Cambridge. Na rok nauki potrzebnych będzie około 10 tysięcy funtów, a dla osób spoza UE nawet 28. To ogromny, ale nie jedyny wydatek: filiżanka kawy w restauracji, czy zwykłe piwo w pubie kosztują ponad 2 funty. By móc szczycić się mianem studenta Uniwersytetu Cambridge, nie wystarczą tylko głębokie kieszenie. Należy przejść rygorystyczny i wnikliwy proces rekrutacji oraz wykazać się wysoką średnią ocen z większości swojej dotychczasowej edukacji.