Studiować za granicą - gdzie najlepiej?

Studiowanie za granicą (lub odbycie części studiów za granicą) stwarza niepowtarzalną okazję do zdobycia cennej wiedzy, doświadczenia, a także kwalifikacji zawodowych, które mogą pomóc w zdobyciu przyszłej, wymarzonej pracy.

Młodzi ludzie pragnący równych szans wybierają się w świat i podejmują naukę na zagranicznej uczelni. Niestety nie zawsze jest to dobrze przemyślana decyzja i wracają do kraju pełni rozczarowania. Pierwszą czynnością przed rozpoczęciem studiowania za granicą jest zdobycie wiedzy na temat najlepszych i oferujących najdogodniejsze warunki uniwersytetów.

 

 

  • Ameryka Północna króluje

Rankingi mówią same za siebie. Od kilku lat w pierwszej setce najlepszych uniwersytetów na świecie, aż 59 z nich znajduje się w Ameryce Północnej, 32 w Europie a 9 w Azji. To właśnie w Stanach Zjednoczonych przyznaje się najwięcej prestiżowych nagród za wydane przez uczniów i absolwentów publikacje. Na liście dominują uczelnie techniczne, które koncentrują się na badaniach i posiadają silne kierunki ścisłe. Niepodważalnym liderem wśród uczelni jest amerykański Harvard założony w 1636 roku. Oferuje aż 15 wydziałów, na których studiuje przeszło 12 tysięcy studentów z różnych krajów. Trudno nie nazwać ich wybrańcami, mając do wglądu koszt jednego roku studiów na Harvardzie, który wynosi bagatela 49 tysięcy dolarów. Na szczęście placówka przewiduje pomoc dla swoich wychowanków sięgającą nawet do 41 tysięcy. Tak zwane wpisowe to koszt rzędu 500 dolarów. Tuż za Harvardem plasuje się brytyjski Uniwersytet Cambridge który niedawno obchodził swoje 800 – lecie. Tutaj za studia zapłacić trzeba około 10 tysięcy funtów rocznie, a uczeń pochodzący spoza UE nawet 28 tysięcy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem (i najtańszym) jest trzeci w rankingu światowym amerykański Uniwersytet Yale. Filozofia tej placówki zakłada, iż studentom którzy przebrną rygorystyczną rekrutację, należy się zwolnienie z wszelkich opłat. Taka polityka sprawia, że na Yale trafiają tylko najbardziej uzdolnieni studenci.

 

  • Rozsądne rozwiązania

Studiować za granicą niekoniecznie trzeba tylko na drogich Uniwersytetach. Rozsądną i ciekawą ofertę przedstawiają duńskie placówki, w których studia w języku angielskim są nieodpłatne. Najwięcej kierunków, bo aż 17, można znaleźć na Business Academy w Aarhus. Równie dobre warunki są na Danish Academy of Business and Technology. Wysoka zamożność kraju skandynawskiego pozwala na studia w bogato wyposażonych salach wykładowych, pod przewodnictwem wysoko wykfalifikowanej kadry nauczycielskiej. Wszystkie kierunki oparte są na połączeniu teorii z praktyką, która może zapewnić przyszłą stabilność zawodową.

 

  • Polskie studia i wymiana

Studia za granicą są coraz bardziej pożądane przez grono młodych ludzi. Jednak warto również wziąć pod uwage studia w Polsce (i na przykład odbycie semestru na zagranicznej uczelni). Polskie UW i UJ plasują się w przedziale od 450 do 500 miejsca w rankingach najlepszych Uniwersytetów. Większość uniwersytetów w naszym kraju stwarza dogodne warunki do studiowania za granicą. W ramach wymian studenckich oraz popularnego programu Erasmus wybitne jednostki otrzymują nagrodę w postaci dostępu do zagranicznej wiedzy.