Studiowanie informatyki zapewni pracę?

Znaczna ilość ofert zatrudnienia, dynamiczny wzrost branży technologii informatycznej oraz doskonała jakość kształcenia na polskich uczelniach sprawiają, że studiowanie informatyki podnosi naszą atrakcyjność na rynku pracy.

Stale rozwijająca się branża informatyczna dostarcza corocznie wiele atrakcyjnych miejsc pracy. To ciekawa propozycja dla osób, które planują karierę są związaną z informatyką, programowaniem oraz sieciami internetowymi. Statystyki są zgodne – studiowanie informatyki to gwarancja znalezienia zatrudnienia w przyszłości.

 

 

 • Ofert pracy
  Portale z ofertami pracy są pełne ogłoszeń dla informatyków. W dziedzinach takie jak programowanie, administracja i usługi związane z Internetem stale brakuje specjalistów. Według analiz ogłoszeń umieszczanych na serwisach rekrutacyjnych w rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników branża informatyczna ustępuje jedynie handlowi i administracji. Także polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prognozuje, że przez następne 15 lat zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny informatyki będzie znacznie przewyższać ich podaż. Ponieważ w branży informatycznej istnieje obecnie największa luka pomiędzy zapotrzebowaniem a podażą absolwentów szkół wyższych mniejsze firmy zmuszone są często zatrudniać osoby ciągle studiujące. To duża szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego dla osób kontynuujących studiowane informatyki. Dodatkową możliwością są staże i praca za granicą.
 • Wymagania pracodawców
  Informatyk może znaleźć zatrudnienie w firmach należących do różnych branż, dlatego oczekiwania firm wobec kandydatów są mocno zróżnicowane i są zależne od charakteru stanowiska pracy. Na ogół przyjmowany do pracy programista musi wykazać się znajomością języków programowania używanych w korporacji. Często wymagana jest również umiejętność projektowania baz danych i specyfikacji aplikacji internetowych. W opanowaniu tych umiejętności pomoże studiowanie informatyki. Ponadto, aby otrzymać bardziej odpowiedzialne i prestiżowe stanowisko należy udokumentować praktykę zawodową. Dodatkowo cenione są tak zwane „umiejętności miękkie”, czyli budowania relacji interpersonalnych, dyscyplina, terminowość, kreatywność czy umiejętność analitycznego myślenia. 
 • Wybór uczelni
  Wśród najbardziej cenionych przez pracodawców uczelni najwyższe miejsca zajmują Wydział Informatyki i Zarządzania na Politechnice Poznańskiej, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Aby rozpocząć studiowanie informatyki na jednej z prestiżowych uczelni, należy jednak spełnić dość wysokie wymagania. Matura na poziomie rozszerzonym z matematyki, fizyki i języka angielskiego jest na ogół podstawą do rozpoczęcia procesu rekrutacyjnego.
 • Przebieg kariery
  Osoby kończące studiowanie informatyki są chętnie przez wielkie koncerny branży internetowej i komputerowej. Do przyjaznych pracownikom firm należą firma Gogle, Microsoft, IBM i Nokia, a także polskie koncerny - Grupa ITI oraz TVN S.A. O staż w dobrej firmie warto zatroszczyć się jeszcze w trakcie studiów. Osoby łączące studiowanie informatyki i praktykę zawodową lub pisanie pracy dyplomowej związanej z przyszłym miejscem pracy łatwiej odnajdą się później w zawodzie. A jest o co się starać, ponieważ branża IT jest obecnie sektorem najlepiej najwyższym średnim poziomie wynagrodzeń w Polsce i na świecie. Warto wiedzieć, średnia pensja profesjonalnego programisty w Polsce to około 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.