Świątynia Abu Simbel - sięgnąć czasów Ramzesa

Świątyni Abu Simbel, jeden z najciekawszych zabytków starożytności, składa się z dwóch części - Wielkiej i Mniejszej, zachwyca kunsztem wykonania i zapiera dech w piersiach.

W Egipcie, w okręgu Muhafazah, nad Jeziorem Nasera, w Dolnej Nubii, w odległości trzystu kilometrów od Asuanu, znajduje się przepiękna Świątynia Abu Simbel, wybudowana z polecenia faraona Ramzesa II, czyli w XIII wieku p.n.e.

 

Abu Simbel - Wielka Świątynia Ramzesa II

Obecnie budowla usytuowana jest w innym miejscu, sześćdziesiąt metrów wyżej niż pierwotnie. Przez kilka lat przenoszono ją z polecenia rządu Egiptu i UNESCO, aby uchronić zabytek przed zniszczeniem. Budowa Wysokiej Tamy Asuańskiej oraz utworzenie Zbiornika Nassera zagrażało zalaniem tamtego terenu. Kompleks świątynny składa się z dwóch budowli - wielkiej oraz małej. Tę pierwszą poświęcono bogu sztuki i rzemiosła, Ptahowi oraz bogom słońca Re-Horachte i Amonowi-Re. Dwa razy w ciągu roku (20 lutego i 20 października), o wschodzie słońca, promienie rozświetlają wizerunki dwóch bogów słońca, natomiast nigdy nie padają na Ptaha, bóstwo ciemności. Wejścia do niej strzegą podpierające ściany fasady cztery, wysokie na dwadzieścia metrów, posągi faraona Ramzesa II. Symbolizują one potęgę i wielkość władcy. Pomiędzy nimi ustawione zostały podobizny członków rodziny (matki Tuji, żony Nefertari, synów i córek), mniejsze i mniej majestatyczne. Wnętrze zostało wykute w skale, a jego głębokość sięga pięćdziesięciu metrów. Pierwsza komnata udekorowana została reliefami ukazującymi bitwę Ramzesa II pod Kadesz. Płaskorzeźby przedstawiają faraona składającego ofiary samemu sobie, w boskiej postaci. Zdobienia tworzą liczne wizerunki bóstw memfickich, dla których Świątynia Abu Simbel powstała.

Abu Simbel - świątynia mniejsza

Znajdującą się obok, mniejszą Świątynię Abu Simbel, poświęcono Hathor - bogini miłości i piękna oraz Nefertari - pierwszej, najwyższej małżonce Ramzesa II. Cieszyła się ona ogromnym szacunkiem i uznaniem swojego męża. Dowodem tego są jej dwa posągi, umieszczone wśród czterech małżonka, tej samej wysokości. Komnata świątyni, wykonana została w stylu hypostylowym, gdzie strop opiera się na kolumnach. Ozdobiono je wizerunkiem Hathor. Rozmieszczone są one równomiernie, po całej powierzchni wnętrza. Reliefy na ścianach przedstawiają Ramzesa II, który w obecności swojej żony Nefertari, zabija jeńców. Płaskorzeźby w przedsionku mniejszej Świątyni Abu Simbel ukazują królewską parę składającą ofiarę na ołtarzu bogów. W sanktuarium natomiast podziwiać można posągi Hathor pod postacią krowy.