Świńska grypa - zapobieganie

Świńska grypa to groźna choroba, której można się ustrzec stosując się do zasad higieny, unikając zatłoczonych miejsc oraz kontaktów z osobami zarażonymi wirusem A/H1N1.

Świńska grypa to groźna choroba zakaźna początkowo występująca jedynie u świń. Wywołują ją wirusy z grupy A lub C. Wirus o nazwie A/H1N1 jest groźny również dla człowieka. Można się nim zarazić od zwierząt, ale też bezpośrednio od innej chorej osoby. Pojawiła się teza, która głosi, że wirus ten początkowo rozwijał się u azjatyckich świń, skąd rozprzestrzenił się na resztę świata. Nabył on umiejętności szybkiego mutowania, przez co trudniej z nim walczyć w organizmie człowieka. Świńska grypa jest szczególnie groźna dla ludzi, którzy mają obniżoną odporność. W grupie podwyższonego ryzyka są więc małe dzieci, osoby starsze i chore, ludzie po przeszczepach czy zakażone wirusem HIV.

Objawy świńskiej grypy

Świńska grypa na początku powoduje takie same objawy jak zwykła grypa sezonowa, przez co w początkowym stadium bywa bagatelizowana. Przede wszystkim występuje wysoka gorączka osłabiająca cały organizm. Ciałem wstrząsają dreszcze i znacznie pogarsza się samopoczucie chorego. Dochodzą do tego bóle mięśni, stawów i kości oraz głowy – szczególnie w okolicach uszu. Pojawia się też przewlekły, uciążliwy kaszel. Takich objawów nie wolno bagatelizować i należy natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby oraz rozsiewaniu wirusa na innych. Osoby chore na świńską grypę odczuwają brak apetytu, pojawia się katar, a nawet wymioty i biegunka. Zdarzają się też przypadki dezorientacji i utraty przytomności. Podejrzewając u siebie zakażenie wirusem świńskiej grypy należy odizolować się od innych ludzi, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jak uchronić się przed świńską grypą?

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą w zapobieganiu zarażenia świńską grypą jest surowe przestrzeganie zasad higieny. Należy jak najczęściej myć ręce mydłem w ciepłej wodzie przez co najmniej 30 sekund. Można też odkażać je za pomocą preparatów zawierających alkohol. Jeśli jest taka możliwość lepiej ograniczyć kontakty z innymi ludźmi do minimum, szczególnie te bezpośrednie, takie jak podanie ręki czy całowanie. Wszystkie przedmioty, które miały kontakt z osobą chorą należy dokładnie umyć lub przetrzeć szmatką nasączoną płynem dezynfekującym. W przypadku wystąpienia kataru należy zawsze używać świeżej chusteczki higienicznej, którą następnie trzeba wyrzucić do kosza i umyć ręce. Taka sama zasada dotyczy kichania oraz kaszlu. Należy zasłonić otwór nosowy bądź usta chusteczką, aby wydostające się bakterie i wirusy nie mogły przenosić się na innych ludzi. Osoby szczególnie narażone na kontakt z chorymi na świńską grypę, na przykład personel szpitala, powinni nosić na twarzy specjalne maski izolujące oraz używać rękawiczek jednorazowych przy każdym kontakcie z zarażonym pacjentem. Warto unikać dużych zbiorowisk ludzi, na przykład koncertów, zatłoczonych autobusów czy poczekalni.