Sycylia - urlop na największej wyspie Morza Śródziemnego

Gorąca Sycylia oferuje turystom wiele atrakcji – od zabytkowych pozostałości historycznych, po czyste i słoneczne plażę oraz słynny wulkan Etna.

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnomorskiego i jedno z najpopularniejszych ośrodków turystycznych. Turystom kojarzy się z czynnym wulkanem Etną, włoską mafią, pięknymi plażami, słoneczną pogodą i oczywiście licznymi zabytkami. Malowniczy region jest bardzo przyjazny dla odwiedzających go gości – z żalem opuszczają oni to miejsce, by powrócić do codziennych obowiązków i szarej rzeczywistości.

Największe miasta

Największe miasta na Sycylii to Palermo, Katania i Mesyna. W Palermo turyści chętnie podziwiają pochodzący z jedenastego wieku pałac królewski – znajduje się tam słynne sklepienie stalaktytowe Capella Palatina. Nie wolno pominąć katedry Santa Rosalia, z grobowcami dawnych królów. Nad Cieśniną Mesyńską położona jest Mesyna – miasto zostało założone przez Greków w siódmym wieku. Najważniejsze jej zabytki to między innymi romańska katedra z wieżą, którą zdobi imponujący mechanizm zegarowy - jeden z największych na świecie. W Museo Regionale podziwiać można obrazy Antonello da Messina i Caravaggia. Ciekawymi zabytkami są pochodzące z 1957 roku słupy wysokiego napięcia, zwane pylonami oraz szesnastowieczna Fontana di Orione. Wielu turystów odwiedza także Katanię, która położona jest na szlaku pomiędzy Taorminą i Syrakuzami. To drugie pod względem wielkości miasto na Sycylii. Warto zobaczyć zamek Ursino, Ogrody Belliniego, interesującą fontannę w kształcie słonia, katedrę świętej Agaty oraz kościół San Niccolo.

Pozostałe atrakcje

Podziw, a zarazem strach, wzbudza największy na starym kontynencie czynny wulkan Etna. U jego podnóża znajdują się malownicze wioski, gdzie często udają się turyści – to między innymi Randazzo z katedrą Santa Maria oraz wioska Adrano. Koniecznie trzeba odwiedzić Dolinę Świątyń w Agrigento. Sycylia swoje atrakcje skrywa nie tylko w największych miastach wyspy, ale także w mniejszych ośrodkach jak Syrakuzy, Taormina i Neto. Na uwagę zasługuje przede wszystkim prowincja Syrakuzy. Zabytkowe centrum położonego w tym regionie Neto widnieje na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu kościoły San Domenico i San Francesco, zdobione złotymi fasadami oraz fontanna Herkulesa. W samych Syrakuzach także znajduje się obiekt widniejący na liście UNESCO. Jest nią zabytkowa skalna nekropolia, popularnością wśród turystów cieszy się także park archeologiczny. Nie wolno zapominać, że Sycylia oferują turystom wiele pięknych i zadbanych plaż, a warunki pogodowe zachęcają do aktywnego wypoczynku, zarówno w wodzie jak i na lądzie.