Szanty - najlepsi wykonawcy polscy i zagraniczni

Do najwybitniejszych artystów śpiewających szanty zaliczyć należy Stana Hugilla i Johnny Collinsa. W Polsce na wyróżnienie zasługują zespoły Stare Dzwony i Cztery Refy.

Szanty to niszowy gatunek muzyczny, posiada jednak stosunkowo liczną grupę fanów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Prawie każdy zna chociaż fragment tekstu najpopularniejszych piosenek morskich, jednak niewielu z nas potrafi wskazać najlepszych wykonawców tego gatunku.

Najlepsi polscy wykonawcy szant

Wśród polskich zespołów na wyróżnienie zasługują pionierzy tego rodzaju muzyki w naszym kraju, zespoły Stare Dzwony i Cztery Refy. Stare Dzwony powstały w 1982 roku, a ich założycielami (i członkami do dnia dzisiejszego) są Marek Szurawski, Jerzy Porębski, Andrzej Korycki i Ryszard Muzaj. Panowie ci uważani są za ojców morskiej sceny muzycznej w Polsce. Czynnikiem wyróżniającym zespół Stare Dzwonu na tle innych kapel jest niesamowita różnorodność repertuaru, w którym znaleźć można zarówno klasyczne szanty, jak i bogate aranżacje instrumentalne i piosenki autorskie z pogranicza poezji śpiewanej. Od wielu lat koncerty Starych Dzwonów na całym świecie przyciągają rzesze fanów morskich pieśni. Cztery Refy to zespół o równie bogatej historii, powstał w 1985 roku w Łodzi. W odróżnieniu od Starych Dzwonów, skład Czterech Refów na przestrzeni lat ulegał wielu modyfikacjom i ukształtował się ostatecznie dopiero w 2000 roku. Repertuar zespołu jest imponujący i liczy obecnie ponad 200 utworów, na co składają się zarówno szanty, jak i ballady rybackie, czy pieśni kubryku.

Zagraniczni wykonawcy szant

Morskie piosenki popularne są zwłaszcza na kontynencie europejskim, skąd pochodzi czołówka najpopularniejszych wykonawców. Lata świetności dla szant w Europie to okres XIX wieku, kiedy to transport morski znajdował się w fazie największego rozwoju. Jednym z najwybitniejszych wykonawców gatunku jest zmarły w 1992 roku Brytyjczyk, Stan Hugill. Stan Hugill znany był jako Ostatni Żyjący Szantymen (Last Working Shantyman). Jak przystało na prawdziwego pieśniarza tego typu, Hugill śpiewał bez akompaniamentu instrumentów muzycznych bazując wyłącznie na sile i barwie własnego głosu. Drugim artystą podziwianym przez cały muzyczny świat jest również nieżyjący już wokalista, Johnny Collins. Johnny Collins swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1959 roku w Singapurze, gdzie występował w lokalnych barach będąc jednocześnie żołnierzem armii brytyjskiej. Z armi zwolniony został w 1968 roku i od tego czasu szanty stały się jego jedynym sposobem na życie. Johnny Collins koncertował do ostatnich dni swojego życia. Zmarł 6 lipca 2009 roku w Gdańsku, dzień po swoim ostatnim koncercie.