Szczeniaki rasy amstaff - jak o nie dbać

Szczeniaki rasy amstaff wymagają wiele uwagi i poświęcenia. Szczególnie ważna jest dbałość o ich zdrowie i właściwe wychowanie, a także zbilansowaną i urozmaiconą dietę.

Szczeniaki rasy amstaff są zawsze pogodne, wesołe oraz chętne do zabawy i nauki. Nie sprawiają dużych problemów w utrzymaniu i opiece, aczkolwiek wymagają konsekwentnego i stanowczego wychowania. Prawidłowo kształtowany szczeniak wyrośnie na przyjacielskiego, zrównoważonego i rodzinnego psa, który nie będzie stanowił żadnego zagrożenia.

 

 

 • Dieta szczeniaka
  Szczeniaki rasy amstaff należy karmić cztery, pięć razy dziennie. Posiłki powinny mieć stałe pory i miejsce. Pokarm powinien być urozmaicony. W diecie szczeniaka powinny się znaleźć: świeże mięso wołowe i cielęce, ryż , kasza, płatki kukurydziane czy biały chudy ser. Warto poświęcić czas na samodzielne przygotowanie posiłku. Wtedy dokładnie wiadomo co pies je. Należy unikać przypraw i potraw smażonych.
 • Wychowanie
  Już na początku pobytu psa w domu trzeba ustalić zbiór zasad, które będą konsekwentnie egzekwowane. W pierwszej kolejności należy wydzielić stałe miejsce na legowisko psa oraz jego miski z jedzeniem i piciem. W przypadku małych amstaffów bardzo ważne jest zadbanie o ich właściwy rozwój emocjonalny. Szczeniaka trzeba zapoznać z innymi ludźmi i zwierzętami oraz różnymi sytuacjami. Im więcej nowych doświadczeń tym lepiej. Pies będzie przygotowany na różne ewentualności i nie będzie lękliwy. Z amstaffami nie wolno obchodzić się agresywnie. Psy te należy uczyć przez tak zwane pozytywne wzmocnienie, co oznacza, że w nauce wykorzystuje praktycznie wyłącznie nagradzanie. Szczeniaki rasy amstaff, które są zbyt często karcone wyrastają na brutalne i agresywne psy. 
 • Szczepienia
  Szczepienia szczeniąt zaczyna się w szóstym tygodniu od urodzenia i ponownie szczepi w odstępach dwu , trzytygodniowych. Dalsze szczepienia są ustalane indywidualnie dla każdego psa. W kalendarzu szczepień poza szczepieniami od wścieklizny powinny się znaleźć także te przeciw parwowirozie (ostre i bardzo zaraźliwe zapalenie jelit), leptospirozie (zakaźna choroba wywoływana przez bakterie rodzaju leptospira) oraz chorobie Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby).Małe amstaffy przed szczepieniem powinny zostać odrobaczone i muszą całkowicie zdrowe.
 • Higiena
  Przyzwyczajanie szczeniaka do zabiegów higienicznych najlepiej rozpocząć od szczotkowania. Szczeniaki rasy amstaff mają krótką sierść, zatem najlepsza będzie do tego zabiegu miękka szczotka z włosia. Szczenięta bardzo lubią czesanie, gdyż przypomina im ono pieszczoty matki. Pierwszą kąpiel najlepiej zafundować szczeniakowi dopiero po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Zabrudzenia, których nie da się usunąć na sucho należy zmyć wilgotną szmatką. Ważne by do kąpieli stosować odpowiednie szampony. Źle dobrany szampon uszkadza strukturę ochronną sierści i powoduje schorzenia dermatologiczne. Szczeniętom należy także czyścić uszy. Czynności tej jednak trzeba się uczyć pod okiem weterynarza.
 • Zachowanie czystości
  W uczeniu zachowania czystości najważniejsze jest przyłapanie szczeniaka na gorącym uczynku. Reakcja powinna być gwałtowna i głośna, tak by pies się przestraszył. nie należy karcić szczeniaka, gdy odejdzie już od kałuży, bo wtedy nie będzie wiedział za co jest karcony. Szczeniaki rasy amstaff uczą się czystości w przeciągu dwóch tygodni.