Szibam - Manhattan na pustyni Jemenu

W Jemenie jest kilka miejscowości o nazwie Szibam, ale tylko jedna przyciąga tak ogromną ilość turystów i tylko jedną nazywają Manhattanem na pustyni.

Miasto wzniesione według prawa zwyczajowego obowiązującego do dziś, mówiącego, że każdy, kto chce zbudować swój dom, musi dostosować go stylem (ale także i rozmiarem) do pozostałych budynków w mieście. Najstarszy dom ma ponoć 600 lat, ale większość zbudowano w VI i VII wieku. Według archeologów kopiec, na którym zbudowano miasto jest historycznym grobowcem prastarej islamskiej osady, dziś jednak wraz z murami otaczającymi Szibam stanowi ochronę przed wylewami rzeki Hadhramaut. Obecnie miasto liczy sobie około 8tysięcy mieszkańców. W 1982 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Old Walled City of Shibam”. Manhattan pustyni najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca a widok ten można podziwiać ze szczytów pobliskich gór.

Nieprzeciętne miejskie blokowisko

Na obszarze około 0,5 km2 stoi pałac sułtański, osiem meczetów, sklepy, szkoła, szpital i około 500 wieżowców. Nie było by w tym może nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt iż wszystkie domy, które mają od 8 do 10 pięter wysokości (czyli do 30 m) są zbudowane z cegły błotnej i gliny (środka niezwykle odpornego na ekstremalne temperatury). W większości domów nadal mieszkają wielopokoleniowe rodziny, stad wiele wieżowców wyłączone jest ze zwiedzania.
Z zewnątrz, uwagę zwracają wąskie okna, budowane tak by utrzymywały chłód i by ich konstrukcja sprzyjała stabilności ścian. Okna dekorowane są ozdobnymi, drewnianymi kratami (maszarabije). Bogato zdobione są również drzwi wejściowe, które prowadzą do klatki schodowej i pomieszczeń na parterze. Pomieszczenia te służyły kiedyś za zagrody dla zwierząt i magazyny na pasze, dziś są przeważnie przeznaczone na sklepiki. Pierwsze piętro również spełniało rolę magazynową. Drugie piętro dziś nazwalibyśmy prawdopodobnie gabinetem lub salonem – były to pomieszczenia służące (wyłącznie mężczyznom) do spotkań, finalizowania umów, prowadzenia rozmów handlowych. Mieszkanie prywatne zaczynało się dopiero od czwartego piętra (kuchnie i łazienki) a sypialnie i tak zwane pokoje wypoczynkowe znajdowały się na najwyższych kondygnacjach.

Co powinniśmy wiedzieć chcąc odwiedzić Szibam?

Wszystkie przewodniki turystyczne informują, że najlepiej odwiedzić Szibam w okresie od marca do września, kiedy temperatury nie są jeszcze tak wysokie. We wrześniu z kolei rozpoczyna się Ramadan i zwiedzanie może być znacznie utrudnione. Nie ma niestety bezpośredniego połączenia z Polski do Szibam (do Jemenu), a loty przesiadkowe kosztują ponad 8 tysięcy zł, więc bardziej opłacalne jest wykupienie gotowej wycieczki w biurze podróży. Zanim jednak zakupimy bilet musimy pamiętać, że potrzebna nam jest wiza, którą możemy uzyskać w Warszawie w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej (30 dniowa kosztuje 55 zł). Warto też wiedzieć, że Izraelska pieczątka w naszym paszporcie uniemożliwia wjazd do Jemenu. Na miejscu należy pić jedynie wodę butelkowaną.