Szkodliwy wpływ solarium na skórę

Przebarwienia, zmarszczki, sucha, rogowaciejąca skóra, podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu - to przykłady negatywnego wpływu solarium na skórę.

Piękna opalenizna to marzenie większości kobiet i mężczyzn, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele uwagi poświęca się własnemu wyglądowi. Promieniowanie UV w niewielkich ilościach ma korzystny wpływ na ludzki organizm – zwiększa się synteza witaminy D w organizmie. Bardzo często zdarza się, że dostarczamy ich do naszego organizmu stanowczo zbyt wiele. Solarium to prosty sposób, by szybko uzyskać opalone ciało. Pomimo wielu kampanii na temat zdrowego opalania i informacji na temat tego, jak szkodliwy jest wpływ solarium na skórę, ciągle spora część społeczeństwa decyduje się na tego rodzaju opalanie i naraża się na szkodliwe działanie promieni UV. Promieniowanie UVB i UVA emitowane przez lampy w solariach przenikają głęboko do skóry, może powodować uszkodzenie materiału genetycznego, czerniaka (nowotwór skóry) i poparzenia słoneczne.

Nowotwór skóry możliwym skutkiem opalania

Korzystanie z solarium może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych. Nowotwór skóry jest najczęściej występującym schorzeniem tego typu wśród ludzi w przedziale wiekowym od dwudziestu pięciu do trzydziestu lat. Udowodniono, że nadmierne opalanie, a także niszczący wpływ solarium na skórę przyczynia się do rozwoju czerniaka, badania wykazały, w około dziewięćdziesięciu procentach przypadków osób, u których zdiagnozowano nowotwór, było spowodowane właśnie zbyt dużą dawką promieni ultrafioletowych dostarczanych do organizmu. Pamiętajmy o ty, że głoszone hasła na temat solarium, iż jest ono w stu procentach bezpieczne, nie mają pokrycia, a co więcej udowodniono, że po prostu są kłamstwem, co więcej potwierdzone zostały informacje, że promieniowanie UV, a zwłaszcza UVA powoduje zniszczenia DNA, co w konsekwencji może doprowadzić do mutacji i powstawania komórki nowotworowej, która ulegając podziałom zapoczątkuje rozwój nowotworu.

Fotostarzenie się skóry jako następstwo wizyt w solarium

Opalanie się w solarium przyspiesza proces starzenia się skóry, promieniowanie UV wzmaga proces rogowacenia skóry, dlatego staje się on sucha, zniszczona i zgrubiała. Zaburzane jest także działanie melanocytów (komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie i syntezę barwnika melaniny, który nadaje skórze odpowiednie zabarwienie), przez co na skórze powstają liczne przebarwienia zwłaszcza w okolicach dekoltu, twarz czy dłoni. Zmiany zachodzące w naszym ciele są widoczne dopiero po dłuższym czasie, zmarszczki, czy przebarwienie nie pojawiają się na skórze zaraz po wyjściu z solarium, pracujemy na nie latami, a kiedy zauważamy jak negatywny jest wpływ solarium na skórę oraz zmiany, jakie zaszły w naszym ciele pod wpływem nadmiernego promieniowania jest już za późno, by z nimi walczyć. Pamiętajmy o tym, by stosować kremy odpowiednim filtrem, choć one także nie gwarantują całkowitej ochrony. Dziwi fakt, że tak wiele ludzi korzysta z solarium i eksponuje swoje ciała narażając je na niebezpieczne działanie promieni UV, mając świadomość, jak wielkie jest to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Czy warto zatem, aż tak poświęcać się, by według wszech panującej opinii wyglądać modnie?