Szlak Królewski w Szwecji – przygotowania i opis trasy

Wyprawa do Szwecji to ciekawy sposób na spędzenie urlopu dla lubiących aktywną formę wypoczynku oraz piękno dzikiej przyrody. Szwedzki Szlak Królewski to doskonała trasa zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych piechurów.

Piesza wędrówka po dziewiczych terenach Szwecji może być doskonałą alternatywą dla spędzenia kolejnego urlopu w modnym kurorcie i wylegiwania się na plaży. Jeśli więc nie lubicie siedzieć bezczynnie w jednym miejscu, ruszajcie na wyprawę i zdobądźcie szwedzki Szlak Królewski.

Czym jest jest Szlak Królewski?

Szlak Królewski, inaczej zwany Kungsleden, to szwedzki szlak turystyczny, który prowadzi przez górzyste tereny Laponii. Wytyczony jest między wsią Abisko na północy a miejscowością Hemavan na południu kraju. Ma około czterystu czterdziestu kilometrów długości. Trasa przechodzi przez jeden z największych obszarów dzikiej przyrody, jakie pozostały w Europie. Szlak został wytyczony w 1900 roku przez Szwedzkie Towarzystwo Turystyczne. Nazwa pochodzi od króla Karola XVI Gustawa, który w 1980 roku przeszedł całą trasę szlaku. Kungsleden podzielony jest na cztery odcinki, a przejście każdego z nich zajmuje około tygodnia. Nie jest uważany za specjalnie trudny, jednak do wyprawy należy się odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do trasy spacerowej?

Przejście całego Szlaku Królewskiego jest nie lada wyzwaniem. Trzeba się wykazać dużą wytrzymałością fizyczną, dlatego przed wyprawą warto zadbać o kondycję - warto pobiegać lub pospacerować po parku. Najważniejsze przy pieszych wycieczkach są zdecydowanie odpowiednie buty - muszą być ciepłe, wygodne, nieprzemakalne i najlepiej za kostkę. Do plecaka należy włożyć tylko najpotrzebniejsze rzeczy i koniecznie nie zapomnieć o czapce i rękawiczkach. Niezbędna będzie również ciepła kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem. Aby zachować w pamięci na dłużej piękno dziewiczej przyrody, warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.

Trasa Szlaku Królewskiego

Trasa Kungsleden prowadzi przez niezamieszkane tereny Gór Skandynawskich. Najczęściej uczęszczanym odcinkiem, uważanym za najpiękniejszy, jest odcinek między Abisko a górą Kebnekaise, najwyższym szczytem w Szwecji. Na trasie Szlaku Królewskiego możemy trafić na różne przeszkody - torfowiska, strumienie. Na szczęście Szwedzkie Towarzystwo turystyczne dba o to, by można było je bezpiecznie pokonać. Znajdziemy więc tu drewniane kładki i wiszące mosty. Jeśli mamy większe doświadczenie turystyczne, możemy odwiedzić Park Narodowy Sarek, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wzdłuż całego szlaku rozmieszczone są schroniska, w których możemy przenocować lub po prostu odpocząć. Znajdziemy w nich wszystko, czego potrzebujemy, jednak nie ma co liczyć na żadne luksusy. W końcu cały urok wyprawy polega na tym, żeby połączyć się z naturą.