Szlak Piastowski - turystyka w służbie historii Polski

Szlak Piastowski, nazwany na cześć legendarnego twórcy zalążków państwowości polskiej -Piasta Kołodzieja, zachwyci pięknem swoich atrakcji zarówno pasjonatów przyrody jak i miłośników historii.

Szlak Piastowski z pewnością można zaliczyć do jednego z najbardziej ciekawych szlaków krajoznawczo – historycznych, które biegną po Polsce. Przebiega on przez obszar niemalże całej Wielkopolski, historycznej kolebki państwa polskiego. Obejmuje zabytki zarówno kultury materialnej, jaki i przyrodnicze i obejmujący okres od zamierzchłej starożytności po czasy współczesne. Dlatego też każdy turysta znajdzie na szlaku coś interesującego dla siebie, bez względu na to czy jest miłośnikiem przyrody, zamierzchłej przeszłości czy po prostu pasjonatem długich wędrówek po interesujących miejscach. "Maior Polonia", czyli Wielkopolska, zaprasza do wędrówki pełniej przygód i zachwytów nad pięknem naszego kraju.

 

 

  • Przebieg Szlaku Piastowskiego

Trasa ma swój początek w Poznaniu, potem biegnie na północ do Pobiedziska. Następnie odwiedzamy między innymi Moraczewo i Gniezno. Stąd udajemy się przez Trzemeszno, Mogilno do Kruszwicy. Kolejny etap trasy to Inowrocław, Kościelec i Pakość, a dalej Barcin, Rogowo oraz Biskupin. Szlak Piastowski ma swoje zakończenie w Gnieźnie. Oprócz tych najważniejszych, nieopodal głównej trasy rozmieszone są licznie i inne interesujące miejscowości: jak choćby Uzarzewo czy Imielenko i mnóstwo kolejnych, o których informują umieszczone w wielu punktach tablice informacyjne. Trasa obejmuje odcinki o różnej długości i poziomie trudności, toteż przeznaczony jest dla ludzi w każdym wieku i kondycji fizycznej.

 

  • Najciekawsze zabytki Szlaku Piastowskiego

Na trasie usytuowane są trzy obiekty będące pomnikami historii. Zaliczają się do nich ruiny na Ostrowie Lednickim, gdzie najprawdopodobniej miał miejsce chrzest Mieszka I, katedra w gnieźnieńska i osada obronna ludów kultury łużyckiej, nie spokrewnionej z ludem słowiańskim, sprzed blisko 3 tysiącleci, w Biskupinie. Rekonstrukcja tego prehistorycznego grodu znana jest szerokiej publiczności między innymi z tego, że stanowiła część planu polskiej superprodukcji J. Hoffmana: "Ogniem i Mieczem". Godne polecenia są również liczne zabytki okresu romańskiego: XII wieczne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie - z osiemnastoma scenami przedstawiającymi życie i śmierć Świętego Wojciecha. Miłośnicy przyrody przemierzający szlak mogą podziwiać przebogatą florę i faunę dwóch pojezierzy: poznańskiego i gnieźnieńskiego oraz liczne kompleksy leśne: Puszczę Zielonkę oraz Parki Krajobrazowe: Promno, Lednicki, Powidzki i Nadgoplański. Szlak Piastowski zapewnia tyle atrakcji, że każdy znajdzie na nic coś dla siebie.