Szlak Powstańców Śląskich - ciekawa lekcja historii

Interesująca forma nauki historii i okazja do zdobycia odznaki turystycznej – podążanie Szlakiem Powstańców Śląskich to świetny pomysł dla wszystkich krajoznawców.

Szlak Powstańców Śląskich jest oznaczony kolorem niebieskim i prowadzi miłośników historii przez około 190 kilometrów w dwóch województwach – opolskim i śląskim. Szlak przybliża turystom miejsca szczególnie ważne dla wydarzeń z lat 1919-1921, kiedy to Ślązacy walczyli o przynależność Górnego Śląska do niepodległej II Rzeczpospolitej.

Szlak Powstańców Śląskich: od Bytomia po Gliwice

Przebieg Szlaku Powstańców Śląskich został wytyczony w latach osiemdziesiątych przez księdza Jerzego Pawlika dla uczczenia pamięci o powstaniach śląskich. Głównym założeniem powstania szlaku było jednak nie tylko upamiętnienie powstań, ale także przybliżenie zwiedzającym ich historii, pokazanie miejsc największych bitew i sukcesów. Szlak biegnie więc przez ponad dwadzieścia ważnych dla powstań miejscowości. Są to między innymi: Bytom, Piekary Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Kamieniec, Boniowice, Pniów, Pisarzowice, Łubie, Toszek, Płużniczka, Strzelce Opolskie, Góra Świętej Anny, Kędzierzyn Koźle, Rachowice i Kozłów. Ostatnim punktem na szlaku są Gliwice. Choć wszystkie miejscowości szlaku są warte zobaczenia miejscem wyjątkowym wydaje się być Góra Świętej Anny (województwo opolskie). W maju 1921 roku powstańcy toczyli tam zacięte walki z wojskami niemieckimi, co upamiętnia pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Warto dodać, że uzupełnieniem Szlaku Powstańców Śląskich są Szlaki Powstań i Szlak Trzeciego Powstania.

Odznaka Szlaku Powstańców Śląskich

Podążanie Szlakiem Powstańców Śląskich może być okazją do zdobycia odznaki, której celem jest upamiętnienie bohaterstwa walczących w powstaniach Ślązaków. Odznakę Szlaku Powstańców można zdobyć przebywając określone fragmenty szlaku i gromadząc przyznawane za nie punkty. Przebyte odcinki trasy i zwiedzanie miast dokumentuje się w książeczce wycieczek na przykład w postaci fotografii. Książeczkę te przedkłada się bytomskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej, które liczy zdobyte punkty i wydaje odznaki. Dla zdobycia srebrnej odznaki Szlaku wystarczy zgromadzenie 60 punktów, natomiast odznaki złotej - 150 punktów. Przykładowo, zwiedzenie Gliwic skutkuje uzyskaniem dziesięciu punktów, są one bowiem bardzo ważnym miejscem w historii powstań. W 1921 roku w Gliwicach odbył się plebiscyt, który zakończył się decyzją o podziale Górnego Śląska między Rzeszę a II Rzeczpospolitą (same Gliwice pozostały po stronie niemieckiej), co doprowadziło do wybuchu III powstania. Za zwiedzenie miasta Bytomia, w którym rozpoczyna się Szlak Powstańców, jest natomiast przyznawane pięć punktów. W Bytomiu, prócz plebiscytu, w 1921 r. toczyły się między innymi walki powstańców z rozjemczymi wojskami brytyjskimi i francuskimi. W wyniku powstań śląskich, a szczególnie trzeciego z nich, znacznie większa część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. W hołdzie walczących Ślązaków warto poznać ciekawą historię Śląska, tym bardziej, że Szlak Powstańców Śląskich umożliwia to w formie znacznie ciekawszej niż suche fakty z wyczytane ze szkolnych podręczników.