Szlak Romantyczny - piękno starej architektury niemieckiej

Szlak Romantyczny we Frankonii rozciąga się na terenie landu Bawarii, a podążając nim można natknąć się na wiele pięknych, tajemniczych i gościnnych miast.

Nazywany inaczej Romantische Straße, Szlak Romantyczny we Frankonii jest jednym z najpiękniejszych zabytków Niemiec. Wiodący od Füssen w Allgäu wprost do Würtzburga dostarcza zwiedzającym możliwości zetknięcia się z historią rzymską, a także z współczesnym, codziennym życiem okolicznych mieszkańców.

Augsburg na romantycznym szlaku

Mimo, że jest to miasteczko niezbyt duże, zachwyca i wprawia w osłupienie bogactwem różnych dzieł sztuk, jakie kryje. Początki Augsburga sięgają już 15 roku przed naszą erą, kiedy to został powołany do istnienia przez starożytnych Rzymian, a jego dawna nazwa brzmiała Augusta Vindelicorum. W późniejszych epokach to miasteczko na Szlaku Romantycznym we Frankonii stało się ośrodkiem handlu, ponieważ leżało na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków kupieckich. Od XV do XVII wieku za sprawą rodziny Fuggerów Augsburg stał się potężnym ośrodkiem finansowym regionu udzielającym pożyczek nawet cesarzom. Po sławnej rodzinie bankowców w mieście pozostały takie perełki jak Fuggerei, renesansowy ratusz czy Perlachturm.

Nördlingen, czyli coś dla fanów astronomii

Kierując się dalej Szlakiem Romantycznym we Frankonii można natrafić na kolejne interesujące miasto, jakim jest Nördlingen. W średniowieczu było ono ważnym ośrodkiem handlowym, a także zyskało status wolnego miasta cesarskiego. W przypadku tej miejscowości można połączyć przyjemne z pożytecznym - podczas około 3 kilometrowego spaceru warto poświęcić chwilę murom obronnym z XIV wieku, a także zabytkowym kramom i warsztatom rzemieślniczym. Po takiej wędrówce warto też wstąpić do kościoła świętego Jerzego, by z jego wieży obejrzeć panoramę obejmującą aż 99 wsi. Znajdują się one w pobliżu niecki powstałej po upadku meteorytu, a teren ten przypomina wyglądem budowę Księżyca.

Dinkelsbühl i Rothenburg

Pierwsze miasto ma swoje korzenie jeszcze w średniowieczu. Jest ono wciąż zachowane w stylu tamtych lat - po przekroczeniu murów obronnych witają nas niezliczone brukowane uliczki, przy których wznoszą się domy i zabudowania z muru pruskiego. Dawną fosę przekształcono częściowo na stawy rybne, a za nimi powstały pola uprawne. W samym centrum miasta znajduje się gotycki kościół świętego Jerzego. Poza świątynią warto też zajrzeć do Deutsches Haus i Schrande, dawnego spichlerza. Rothenburg ob der Tauber to z kolei idealne miasto na wieczorne przechadzki. Podczas takiego spaceru warto skosztować lokalnej kuchni, a także - przy odrobinie szczęścia - można obejrzeć widowisko lalkowe 'Figurentheater' Rolfa Trexlera. W przeciwieństwie do Dinkelsbühl, w centrum tego miasta Szlaku Romantycznego we Frankonii znajduje się ratusz, a nie kościół.