Szlak Wzgósz Szymbarskich - atrakcje

Szlak Wzgórz Szymbarskich to trasa wiodąca przez najbardziej malownicze tereny Pojezierza Kaszubskiego. Rozpoczyna się w Sopocie, a kończy w Sierakowicach.

Malowniczy Szlak Wzgórz Szymbarskich prowadzący z Sopotu w głąb Pojezierza Kaszubskiego liczy nieco ponad 122 kilometry. W czasie wędrówki mijamy najładniejsze zakątki tej części północnej Polski i docieramy między innymi do najwyższego wzniesienia na całym Niżu Środkowoeuropejskim, czyli do Wieżycy. Cały szlak składa się z czterech odcinków przebiegających przez obszary: Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, odcinka raduńsko-przywidzkiego, Szwajcarii Kaszubskiej i Lasów Mirachowskich.

 

 

  • Co warto wiedzieć o Szlaku?

Proponowana trasa jest zróżnicowana pod względem trudności. Jednak spokojnie możemy wybrać się którymkolwiek z jej odcinków całą rodziną, bez większych przygotowań. Rzeźba terenu jest mocno urozmaicona. Czekają na nas lasy, jeziora, liczne wzniesienia. Niestety, nie wszystkie etapy drogi nadają się do jazdy rowerem. Szlak Wzgórz Szymbarskich będzie mijał się wielokrotnie z innymi trasami rejonu - ze szlakami Kartuskim, Skarszewskim czy Bursztynowym. Jeśli chcemy pokonać szlak w całości (oczywiście w kilka dni), musimy zacząć wędrówkę od ulicy 1 Maja w Sopocie, a zakończyć w Sierakowicach (w powiecie kartuskim) przy rynku.

 

  • Atrakcje na Szlaku

Już na samym początku trasy mamy możliwość zobaczenia jednego z najbardziej popularnych miejsc w Polsce, niektórym znanego jedynie z telewizji, czyli słynnej Opery Leśnej (1,2). Piękne tereny leśne Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego doprowadzą nas do Jeziora Otomińskiego - bogatego w ryby i zamieszkałego przez ptactwo wodne (25,3). Dalej szlak prowadzi przez dolinę Raduni (około 30,6). Rzeka ta przepływa przez wiele jezior kaszubskich i stanowi lewy dopływ Motławy. Mijamy cmentarzysko kurhanowe w Borsku (56,4), leśniczówkę w Sarnim Dworze (61,8) i docieramy do Wieżycy (około 70,8).

 

  • Wieżyca i okolice na Szlaku

Szczyt, którego wysokość wynosi 328,6 metrów nad poziomem morza jest obowiązkowym punktem na trasie. Na górze znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Szwajcarię Kaszubską. Z pewnością podczas podróży Szlakiem Wzgórz Szymbarskich musimy również zarezerwować więcej czasu także na Szymbark (75,6), w którym mieści się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, a w nim między innymi słynny dom do góry nogami, najdłuższa deska świata, dom Sybiraków, największy fortepian i rekonstrukcja schronu "Gryfa Pomorskiego". W Kniewie (78,4) mamy farmę strusi, a w Gołubiu (81,1) ogród botaniczny. W Sierakowie, ostatnim miejscu naszej podróży, możemy zobaczyć ołtarz papieski.