Sztuka urządzania paludarium

Urządzanie paludarium musi być uzależnione od preferencji zamieszkujących je zwierząt. Zawsze jednak należy przygotować w nim część wodną oraz lądową, dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury i dobrą wentylację.

Paludarium jest rodzajem akwaterrarium, służącym do hodowli zwierząt i roślin wodno-lądowych – bagiennych, namorzynowych, względnie pochodzących z lasów deszczowych. Można trzymać w nim płazy, ryby, niektóre gatunki gadów (takie jak żółw błotny lub zaskroniec), a nawet owadów (jak pływak żółtobrzeżek). Urządzanie paludarium za każdym razem zależeć będzie od zwierząt, które w nim zamieszkają – poczynając od wielkości akwaterrarium, poprzez umieszczane w nim rośliny, aż po temperaturę, która będzie się w nim utrzymywać. Pewne zasady są jednak uniwersalne.

Podstawowe reguły urządzania paludarium

Urządzając paludarium należy przede wszystkim pamiętać, że, jak każde akwatrrarium, łączy w sobie cechy akwarium i terrarium. Trzeba zatem stworzyć w nim zarówno środowisko wodne, jak i lądowe. Większą część powierzchni zajmować powinien basen z drobnym żwirem na dnie, takim, w którym bez trudu można zakorzenić rośliny. Część lądowa powinna być usypana z mieszaniny piasku, torfu i żwiru. Wskazane jest również przygotowanie pewnego obszaru przejściowego – swego rodzaju „plaży”, która umożliwi zwierzętom przemieszczanie się z wody na ląd i z powrotem. Dobór flory do akwaterrarium musi być uzależniony od zwierząt, które będą w nim mieszkać, zawsze jednak będzie to roślinność lubiąca wilgoć, bagienna. Prócz popularnych roślin wodnych, nadawać się będą również mchy, paprocie, bromelie (rodzaj roślin jednoliściennych pochodzących z Ameryki Południowej) czy epifity (rośliny tropikalne porastające pnie drzew). Prócz tego konieczne będzie oświetlenie punktowe, zapewniające nie tylko światło, ale i ciepło oraz termometr. Bez względu na urządzenie konkretnego paludarium, należy często je wietrzyć, ponieważ w wilgotnej, ograniczonej przestrzeni łatwo o niedobory tlenu. Można pomyśleć o kupnie małego wentylatora, nie jest to jednak konieczne. Ostatnią podstawową kwestią jest stopień nasłonecznienia – nie musi koniecznie być wysoki, powinien być jednak stały. Akwaterrarium nie należy więc przenosić z miejsca na miejsce.

Zwierzęcy lokatorzy paludarium

Od tego, jakie gatunki fauny zamieszkiwać będą akwaterrarium, zależeć będę różne jego parametry. Jeśli mają żyć w nim ryby, będzie musiało być na tyle wysokie, by swobodnie utrzymać w nim odpowiedni poziom wody. Konieczne będzie także zainstalowanie w basenie filtra i natleniacza, bowiem poziom tlenu wewnątrz paludarium dla większości ryb akwariowych jest za niski. Część wodna powinna zdecydowanie dominować nad lądową, można nawet zdecydować się na zwykłe akwarium z usypaną wysepką. Większość powierzchni powinien zajmować basen również, jeśli lokatorem będzie płaz. W takim paludarium powinno być dużo roślin wodnych (takich, jak moczarka), temperaturę należy utrzymywać na poziomie około dwudziestu stopni Celsjusza. Minimalne wymiary to 40 x 30 centymetrów. Odmiennego środowiska wymagają gady, przede wszystkim żółwie. Dla nich potrzebny jest większy teren lądowy, z niewielką ilością roślin. Dobrze jest umieścić w takim paludarium kilka konarów lub korzeni obrośniętych mchem. Trzeba też utrzymywać w nim wyższą temperaturę, niż w przypadku płazów – na poziomie dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Takie akwaterrarium musi być również o wiele większe – powinno mieć przynajmniej półtora metra długości. Spełniając wszystkie powyższe wymagania dobrze jest wszakże pamiętać, że urządzanie paludarium to sprawa bardzo indywidualna i można popuścić przy tym wodze fantazji, tworząc niepowtarzalną kompozycję.