Sztyblety w modzie

Sztyblety są kolejnym elementem stroju jeździeckiego, który zadomowił się na naszych ulicach i szybko znalazł swoich miłośników zarówno wśród panów, jak i wśród pań.

Na początku należy rozszyfrować nazwę. Sztyblety to buty na 1-2 centymetrowym obcasie, z nierozcinaną cholewką sięgającą nad kostkę, zaopatrzoną po bokach w gumowe wstawki ułatwiające ich zakładanie, wykonane ze skóry dobrej jakości. Powstały one w XIX wieku, jako buty do jazdy konnej, ułatwiające ułożenie stopy w strzemieniu. Początkowo noszone jedynie podczas jeździeckich treningów, szybko stały się niezbędne także podczas zawodów, a w niedługim czasie szturmem wkroczyły na salony. Okres ich największej popularności przypadł na lata sześćdziesiąte XX wieku. Z pewnością przyczyniło się do tego noszenie tych butów przez Beatlesów czy – w Polsce – członków zespołu Czerwone Gitary.

Triumfalny powrót sztybletów

Sztyblety ponownie stały się popularne na początku drugiej dekady XXI wieku. Niemal płaska podeszwa i wysokość nad kostkę pozostały, jednak obecnie gumeczki czasami zastępowane są przez zamek. Istnieje również, właściwie nieograniczona, ilość wykończeń, rodzajów szpica i kolorów, dlatego też każdy może znaleźć coś dla siebie. Pięknie wykończone i eleganckie, mogą stanowić idealny dodatek do garnituru. Szczególnie, że dostępne są obecnie modele wykonane zarówno ze zwykłej, jak i lakierowanej skóry. Panowie preferujący bardziej swobodny styl mogą wybierać spośród bardziej masywnych butów, które idealnie pasują do spodni o wąskich nogawkach, szczególnie jeansów. Takie nogawki muszą być jednak na tyle wąskie, aby mogły być swobodnie włożone do środka cholewki. Szersze nogawki, które mogłyby się marszczyć, lepiej pozostawić na zewnątrz cholewek sztybletów.

Buty także dla pań

Tak wygodne buty nie mogły zbyt długo pozostać jedynie w posiadaniu mężczyzn. W obecnym sezonie sztyblety zostały docenione także przez panie. Są bowiem one doskonałą alternatywą dla wysokich szpilek czy wąskich botków, często powodujących obtarcia. Również, jak w przypadku męskich wersji tych butów, producenci oferują niezwykle szeroką gamę kolorów i fasonów. Chociaż kobiece wersje tego obuwia często są smuklejsze, wykonane z delikatniejszej skórki, zdarzają się także sztyblety o typowo męskim kroju. Aby dobrze zaprezentować cały kształt butów, najlepiej założyć je do spodni-rurek lub legginsów. Świetnie też pasują do sukienek i spódniczek, szczególnie tych uszytych z delikatnych materiałów, gdyż moda lubi kontrasty. Można je także potraktować jako wygodne, ciepłe i nieprzemakalne buty, noszone do zwykłych jeansów. W przypadku mody damskiej ograniczeniem dla ilości stylizacji jest jedynie wyobraźnia miłośników sztybletów.