Szumy uszne – przyczyny i postępowanie

Szumy uszne to choroba, której przyczyną jest często praca w nadmiernym hałasie bądź stres, a nie opracowano jeszcze metody gwarantującej całkowite wyleczenie.

Szumy uszne to bardzo przykra, powodująca ogromny dyskomfort psychiczny dolegliwość. Badania wykazały, iż obecnie cierpi na nią piętnaście procent społeczeństwa. Według definicji stan ten to doznania dźwiękowe o charakterze subiektywnym, słyszalne tylko przez osobę, u której powodują dyskomfort. Osoby cierpiące na tę dolegliwość w różny sposób charakteryzują słyszany przez siebie dźwięk. Czasem jest to dzwonienie, brzęczenie, a innym razem szum. Może ona występować permanentnie bądź nasilać się okresowo.

 

 

  • Przyczyny

Niestety, ale w ponad połowie przypadków nie da się stwierdzić przyczyn szumów usznych. Wówczas ich pochodzenie znajduje się w mózgu i wynika z niewłaściwej obróbki sygnałów dźwiękowych docierających do naszych uszu. W innych przypadkach przyczyną tego schorzenia mogą być urazy głowy odniesione w przeszłości. Z kolei innymi przyczynami szumów usznych mogę być nadciśnienie tętnicze, bądź niektóre leki. Także nadmierny stres może powodować występowanie tej choroby. Kolejnym, oczywistym czynnikiem jest słuchanie zbyt głośnej muzyki bądź praca w nadmiernym hałasie. Inaczej mówiąc- działanie zbyt silnego bodźca akustycznego.

 

  • Leczenie

Niestety, ale obecnie nie opracowano jeszcze metody, dzięki której całkowicie można byłoby się pozbyć szumów usznych. Nie znaczy to jednak, iż nie należy ich leczyć. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza, który ustali, czy owa dolegliwość to rzeczywiście szumy uszne czy innego rodzaju schorzenie o podobnych objawach. Jeśli lekarz wykluczy tego typu sytuację, zadecyduje w dalszej kolejności, jakiego typu leczenie podjąć. Pierwszą metodą leczenie jest oczywiście podawanie leków, które usprawniają krążenie w naczyniach mózgowych. Inna grypą leków, stosowaną podczas leczenia szumów wodnych są leki przeciwdepresyjne. Może się zdarzyć, iż chory przeżywa stany lęku, ma problemy ze snem oraz popada w stany depresyjne. W takim przypadku stosuje się antydepresanty. Jednak najpopularniejszą metodą leczenia owego schorzenia jest tak zwana terapia TRT- Tinnitus retraining therapy, która polega jednocześnie na zwiększeniu tolerancji oraz ściszenie szumu słyszanego przez pacjenta przy pomocy specjalnych nagrań.

 

  • Zapobieganie

Tak jak w przypadku większości chorób, szumom usznym także można zapobiegać. Przede wszystkim unikać bardzo głośnej muzyki, hałasu. Jeśli akurat charakter naszej pracy wymaga od nas przebywania w hałaśliwych miejscach, chrońmy uszy poprzez używanie ochraniaczy. Dodatkowo nie należy stosować leków, które mogą powodować uszkodzenie słuchu. No a na koniec czynnik, którego najtrudniej uniknąć, a mianowicie stres. Niestety, ale osoby wrażliwe i słabo radzące sobie ze stresem są, prawdopodobnie jeszcze bardziej narażone na szumy uszne niż osoby pracujące w nadmiernym hałasie.